Badania na ojcostwo (testy na ojcostwo) są badaniami genetycznymi. Wykonują je osoby, które chcą ustalić pokrewieństwo między domniemanym ojcem, a dzieckiem. Powodów wykonania tego badania jest bardzo wiele, często są osobiste i bardzo indywidualne. Czy takie badania są jednak pewne? Ile kosztują i jak długo trzeba czekać na wyniki? Te i inne informacje są jedynym z najczęściej wyszukiwanych przez osoby zainteresowane badaniami na ojcostwo.
Czy badania na ojcostwo są pewne?
Ile kosztują badania na ojcostwo?
Kiedy wykonać badanie na ojcostwo?
Ile trzeba czekać na wynik badania na ojcostwo?
Czy badania na ojcostwo są pewne?
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na pewność badania są tzw. markery genetyczne. Są to punkty DNA, na których sprawdza się podobieństwo genetyczne. Najlepsze testy uwzględniają 24 markery genetyczne. Zazwyczaj jest jednak tylko 16 takich markerów, a dodatkowe generują koszty. Zalecenie Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii mówi, że aby uznać dany test na ojcostwo za pewny i wiarygodny musi on potwierdzać ojcostwo na 99,9999% (lub więcej), albo wykluczać je na 100%. Jeżeli badanie oferuje takie wyniki możemy mu zaufać. Warto sprawdzać również certyfikaty danego laboratorium, to również jest wyznacznikiem pewności badania.
Ile kosztują badania na ojcostwo?
Widełki cenowe są dosyć szerokie i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile kosztuje badanie na ojcostwo. Jedno jest pewne – cena oznacza jakość i jeśli chcemy być pewni wyniku nie powinniśmy szczędzić na to pieniędzy. Ceny zaczynają się już od 500zł, ale trzeba pamiętać, iż jest to cena za samo badanie. Cena jest też wyższa, gdy wyniki takiego testu potrzebne są nam w celach sądowych, a nie tylko po to, by dla własnego powodu potwierdzić ojcostwo. Przy teście zawsze należy pamiętać o dodatkowych kosztach takich jak: zestaw do pobrania materiału genetycznego, koszty włączenia do badania materiału genetycznego matki, ubezpieczenie badania. Bardzo często zdarza się też dodatkowy koszt ponownego pobrania próbki, gdy pierwsza okazuje się niewystarczająca. Decydując się na badanie na ojcostwo musimy być więc gotowi na minimalny wydatek rzędu 1000zł.
Kiedy wykonać badanie na ojcostwo?
Zazwyczaj mówi się, że badanie można wykonać już od drugiej doby po urodzeniu dziecka. Od tego dnia w każdym wieku można wykonać takie badanie, nie ma górnej granicy wieku. Są jednak miejsca, które oferują takie badania już w czasie życia płodowego. Wykonanie testu jest możliwe od 8 tygodnia ciąży, to wtedy w krwioobiegu kobiety ciężarnej znajduje się wolne płodowe DNA dziecka. Ten materiał genetyczny następnie porównuje się z DNA ojca i tak sprawdza pokrewieństwo.
Ile trzeba czekać na wynik badania na ojcostwo?
Czas oczekiwania waha się między 5, a 10 dni roboczych. Oczywiście jest to czas samego testu, więc musimy doliczyć również czas przesyłania, lub oczekiwania na pobranie próbek. Czasem problem jest taki, że przesyłany materiał genetyczny jest niewystarczający – wtedy czas również się wydłuża. Należy również pamiętać, że najlepsza próbka materiału genetycznego jest pobierana z wnętrza policzka. Czasem jednak pobranie takiego materiału nie jest możliwe (np. gdy chcemy zachować test w tajemnicy) i jako materiał genetyczny przesyłamy włosy, czy łyżkę z pozostałością śliny użytkownika. To znacznie utrudnia test, przez co przedłuża czas oczekiwania na wynik.