Badania genetyczne są najskuteczniejszą metodą na potwierdzenie ojcostwa. Jednak przed ich wykonaniem często mamy szereg pytań i wątpliwości. Dowiedz się, jaka jest pewność tego typu testu na ojcostwo, jakie próbki będą najskuteczniejsze oraz kto może je zlecić.
Jakie próbki są najlepsze do badania na ojcostwo?
Czy badania na ojcostwo można wykonać przebywając za granicą?
Czy badania na ojcostwo mogą się mylić?
Czy dziadkowie mogą zlecić wykonanie badań na ojcostwo?
Jakie próbki są najlepsze do badania na ojcostwo?
Żeby wykonać prawidłowe badanie na ojcostwo, którego wyniki będą czytelne i oczywiste, będziemy potrzebowali próbki DNA. Wiele osób jednak zastanawia się, jaki jej rodzaj będzie najskuteczniejszy. Próbki pobiera się zarówno od ojca, jak i od dziecka. W praktyce każda próbka zawierająca materiał DNA (włos, wymaz z policzka czy nawet szczoteczka do zębów) może zapewnić równie skuteczne wyniki.
Czy badania na ojcostwo można wykonać przebywając za granicą?
W niektórych przypadkach pragniemy uzyskać wyniki badania DNA na ojcostwo w momencie kiedy przebywamy poza Polską. Dobrą wiadomością jest fakt, że nie musimy przyjeżdżać do kraju specjalnie po to, aby zlecić teksty. Z powodzeniem można zrobić to wciąż przebywając zagranica. Laboratoria wysyłają specjalne zestawy do pobranie próbek DNA do miejsca zamieszkania potencjalnego ojca.
Czy badania na ojcostwo mogą się mylić?
Z pewnością podczas wykonywania badania na ojcostwo zależy nam na pewności jego wyników. Dobra wiadomość jest taka, że te są bardzo satysfakcjonujące. Dzięki testom DNA na ojcostwo możemy potwierdzić ojcostwo z 99,9999% prawdopodobieństwa oraz ze 100% pewnością je wykluczyć. W praktyce badania dają nam absolutną pewność co do ojcostwa.
Czy dziadkowie mogą zlecić wykonanie badań na ojcostwo?
Bardzo często zastanawiamy się kto może zlecić badania DNA na ojcostwo. W wielu przypadkach na pełnej wiedzy o ojcostwie zależy także dziadkom dziecka. Czy w związku z tym mają oni prawo do zlecenia tego typu badań? Dziadek i babcia mogą zlecić wykonanie badania na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa tylko w momencie kiedy figurują w papierach jako prawni opiekunowie dziecka. Niestety, w innym wypadku nie mogą oni występować jako osoby zlecające badanie ojcostwa.