Każdy słyszał o testach DNA jednak nie każdy wie gdzie trzeba się zgłosić oraz co jest potrzebne aby je wykonać. Zdarza się, że pewne sytuacje życiowe zmuszają nas by wykonać testy na ojcostwo. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania.
Kiedy można robić test na ojcostwo?
Co jest potrzebne do wykonania testu na ojcostwo?
Gdzie wykonać test na ojcostwo?
Ile czeka się na wyniki testu na ojcostwo?
Kiedy można robić test na ojcostwo?
Testy na ojcostwo możemy wykonać po 8. tygodniu ciąży. Od tego momentu krew matki zostaje wydzielona z DNA dziecka. Aby móc ustalić profil genetyczny dziecka pobierana jest wtedy próbka. Następnie porównuje się ją z DNA domniemanego ojca. Jeżeli dziecko jest już narodzone testy na ojcostwo możemy zrobić w każdym momencie.
Co jest potrzebne do wykonania testu na ojcostwo?
Do testu na ojcostwo będzie potrzebna próbka DNA Ojca oraz dziecka. W obu przypadkach najczęściej wykorzystuje się wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka lub próbkę krwi. W skrajnych przypadkach za próbkę mogą posłużyć nam również włosy z cebulkami, paznokcie, guma do żucia, szczoteczka do zębów, zużyta chusteczka higieniczna, maszynka do golenia czy inne przybory toaletowe.
Gdzie wykonać test na ojcostwo?
W celach prywatnych testy na ojcostwo można wykonać samodzielnie w domu. Laboratorium do którego zostały zgłoszone badania wysyła zestaw do samodzielnego pobrania materiału genetycznego. W instrukcji załączonej do zestawu wytłumaczone jest krok po kroku co należy zrobić. Natomiast gdy sytuacja życiowa zmusiła nas do ustalenia ojcostwa drogą postępowania karnego, wtedy test należy wykonać w laboratorium przy obecności matki dziecka.
Ile czeka się na wyniki testu na ojcostwo?
Na to pytanie najdokładniej odpowie laboratorium w którym są wykonywane badania. Jedne laboratoria wykonują badania krócej drugie dłużej. Na długość oczekiwania na wyniki wpływ ma również próbka jaką dostarczyliśmy.
W zależności od tego jaką próbkę dostarczyliśmy do laboratorium na wyniki najczęściej czeka się:
– wymaz z policzka od 3 do 5 dni;
– guma do żucia, włosy, paznokcie od 5 do 10 dni;
– gdy dziecko jest jeszcze nienarodzone od 5 do 10 dni.