Wielu mężczyzn twierdzi, że rola ojca rozpoczyna się dopiero w momencie przyjścia dziecka na świat. Nic bardziej mylnego. Każdy przyszły tata powinien wiedzieć, że jego ojcostwo rozpoczyna się już w chwili, gdy dziecko zostanie poczęte, nie zaś dopiero po narodzinach malucha. Wszyscy świadomi i odpowiedzialni ojcowie powinni z takim samym zaangażowaniem przygotowywać się do roli, jaką za dziewięć miesięcy przyjdzie im pełnić. Pytanie tylko jak to zrobić?
.
Reakcja na wieść o przyszłym rodzicielstwie
Kobieta czuje się matką już w chwili, gdy dowiaduje się o swojej ciąży. Jest to jak najbardziej naturalny i uzasadniony mechanizm. Przyszła mama ma świadomość tego, iż rosnące w brzuchu maleństwo jest jej nierozerwalną częścią. Wie także, że jej zachowanie, a więc m.in. wszelkie nawyki i przyzwyczajenia, choćby żywieniowe, będą pozytywnie lub negatywnie wpływać na płód. Ta wiedza jest przede wszystkim związana z dużym poczuciem odpowiedzialności ze strony matki. U mężczyzn mechanizm ten wygląda nieco inaczej. Ojcowie nie mają przecież tak bezpośredniego kontaktu z dzieckiem, nie noszą go w brzuchu przez cały okres ciąży, w związku z tym psychiczna więź, która w przypadku kobiet tworzy się niemal natychmiastowo, u mężczyzn wymaga stopniowego kształtowania się.
.
Wielu panów na wieść o tym iż zostaną ojcami przeżywa szok połączony z przerażeniem. W ich głowach niejednokrotnie pojawia się szereg pytań o to jakimi będą ojcami, czy sobie poradzą, czy będą w stanie zapewnić bezpieczeństwo matce i dziecku, czy dziecko urodzi się zdrowe, czy poradzą sobie finansowo. Lęk ten jest całkowicie uzasadniony i świadczy o ojcowskim poczuciu odpowiedzialności naszego partnera. Wielu z nich uświadamia sobie również o zmianach jakie zajdą niedługo w całym ich życiu. Będą one związane przede wszystkim z nagłym pojawieniem się dużej ilości obowiązków, a nieraz i wyrzeczeń. Dziecko to przecież nieprzespane noce, karmienie, kolki, kąpiele, zmienianie pieluszek i spacery. Mężczyzna musi jednak pamiętać, że rodzicielstwo niesie ze sobą również wiele pozytywnych aspektów, co więcej może być źródłem szczęścia i radości.
.
Rola ojca w czasie ciąży
Wbrew pozorom ciąża to stan, który dotyczy zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Przyszły tata może, a nawet powinien wspierać swoją partnerkę w tym trudnym okresie. Pierwszą rzeczą jaką musi zrobić jest na pewno zaakceptowanie samego faktu, że zostanie ojcem. Znacznie pomoże mu to w przygotowaniu się do przyszłej roli. Mężczyzna musi mieć świadomość, że w czasie ciąży ciało kobiety ulega zmianom. Przyszła matka nie tylko przybiera na wadze, ale nierzadko doświadcza także huśtawek nastrojów, wynikających z niestabilnego poziomu hormonów w jej organizmie. W efekcie kobieta staje się płaczliwa, przewrażliwiona i nerwowa. Jedyne co mężczyzna może w takiej chwili zrobić jest po prostu zrozumienie tego stanu oraz rozmowa z partnerką na temat jej uczuć.
.
Zmiany fizyczne jakie zachodzą u ciężarnej kobiety mogą wywołać w niej poczucie nieatrakcyjności i powodować frustrację. Ważne jest, aby mężczyzna mimo wszystko starał się pomoc w zaakceptowaniu nowego wyglądu, aby budował poczucie własnej wartości, zapewniał o atrakcyjnym wyglądzie oraz o tym, że po porodzie wszystko wróci do normy.
.
Przyszli rodzice powinni pamiętać, że czas oczekiwania na dziecko nie może reorganizować całego życia. Istotne jest, aby w czasie ciąży nie koncentrować się jedynie na dziecku, ale przede wszystkim na sobie. Nie trzeba wcale rezygnować z dotychczasowych przyjemności, takich jak wyjście do kina, restauracji czy znajomych. Ciąża nie jest przecież chorobą.
.
Zobacz też:
Autor: testynaojcostwo.pl Data publikacji: , Data aktualizacji:
Brak komentarzy, bądź pierwszy!