Narodziny dziecka to czas wielu zmian w życiu mężczyzny. To nie tylko przyjęcie roli taty, ale opiekuna całej rodziny. Twoja partnerka potrzebuje wsparcia i pomocy zarówno w codziennych czynnościach przy maluchu, jak i domowych obowiązkach. Jak przygotować się na przyjście dziecka na świat? Poniżej przedstawiamy poradnik dla przyszłego taty.
Tego dowiesz się z artykułu:
➡ Jak przygotować się na przyjście dziecka na świat?
➡ Narodziny dziecka – czego oczekuje od Ciebie partnerka?
➡ Poradnik dla przyszłego taty – kryzysy po narodzinach dziecka
Jak przygotować się na przyjście dziecka na świat?
Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować się na przyjście dziecka 👶 na świat, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci spokojnie przejść przez ten wyjątkowy czas. Pamiętaj, że Twoja partnerka 🤰 potrzebuje Twojego zaangażowania jeszcze przed porodem!
➡ Towarzysz partnerce na zajęciach w szkole rodzenia i w ważniejszych wizytach lekarskich 👨⚕ [1].
➡ Zapoznaj się z objawami porodu, żebyś mógł wspierać kobietę w momencie rozpoczęcia akcji porodowej [1].
➡ Pomóż skompletować przyszłej mamie wyprawkę do szpitala [1].
➡ Przygotuj odpowiednio mieszkanie 🏡 na przybycie dzidziusia [1].
➡ Bądź wsparciem przy załatwianiu wszelkich formalności. Ponadto poinformuj pracodawcę o zbliżającym się porodzie i uprzedź o konieczności skorzystania z urlopu [1].
➡ Uzgodnij z partnerką czy masz towarzyszyć jej podczas porodu. Możesz być dużym wsparciem dla kobiety i dawać jej poczucie bezpieczeństwa 🛡.
Narodziny dziecka – czego oczekuje od Ciebie partnerka?
Narodziny dziecka to wielkie przeżycie dla Was obojga. Zmienia się wszystko – dochodzi wiele nowych obowiązków, którymi z reguły obciążona jest kobieta 👩.
Czasami zdarza się, że mama dzidziusia po powrocie do domu nie jest tak szczęśliwa, jak można by przypuszczać. Być może dotknął ją baby blues – całkowicie normalna reakcja na zmiany wywołane porodem, czyli nerwowość, poczucie bezsilności, rozchwianie emocjonalne. Twoim zadaniem jest być troskliwym i kochającym partnerem 👩❤️👨, a baby blues ustąpi prawdopodobnie w ciągu kilku dni [2].
Zarówno w pierwszych dniach po narodzinach dziecka, jak i kolejnych, pomagaj świeżo upieczonej mamie. Pamiętaj, że kobieta po porodzie przechodzi połóg – to czas około 40 dni poporodowych. W tym okresie stabilizują się funkcje biologiczne w ciele kobiety, więc pozwól jej odpoczywać tyle, ile to jest możliwe [3].
Od pierwszych dni bądź zaangażowanym tatą [4]:
➡ zajmuj się dzieckiem – podawaj dzidziusia kobiecie do karmienia, kąp, przewijaj, zabieraj na spacery;
➡ przejmij obowiązki domowe – posprzątaj, zrób zakupy, ugotuj obiad 👨🍳;
➡ jeśli macie starsze dzieci, przejmij nad nimi opiekę 👨👦👦.
Poradnik dla przyszłego taty – kryzysy po narodzinach dziecka
W poradniku dla przyszłego taty nie może zabraknąć informacji o możliwych kryzysach, jakie mogą czekać Wasz związek. Jest to całkowicie naturalne, że pojawienie się dziecka wpływa na relacje między partnerami.
Spięcia mogą wynikać z tego, że młody tata pozostawia kobietę bez wsparcia. Jednak Ty już wiesz, żeby takiego błędu nie popełnić [4].
Kryzys może wynikać również z tego, że młoda mama przestaje czuć się atrakcyjna w oczach partnera 👀. Nowa sytuacja życiowa i emocje wraz z huśtawką hormonalną mogą prowadzić u kobiety do uczucia odtrącenia, osamotnienia, a nawet depresji. Pokaż swojej partnerce, jak bardzo jesteś z niej dumny i doceniaj jej codzienne zaangażowanie. Pozwól jej poczuć, że nadal jest dla Ciebie najatrakcyjniejszą kobietą [4].
Narodziny dziecka mogą również spowodować, że to Ty poczujesz się odsunięty na drugi plan. Normalne jest to, że cała uwaga Twojej partnerki skupia się na dziecku. Jeśli czujesz się z tym niekomfortowo, powiedz o tym szczerze mamie dzidziusia. Musicie razem się wspierać, by zapewnić dziecku w domu pełną ciepła i miłości atmosferę [4].
Jak przygotować się na przyjście dziecka na świat? Najważniejsze byś nie oddalał się od partnerki i nie przyjmował biernej postawy 👥. Uczestnicz w codziennym domowym życiu i wspieraj aktywnie mamę malucha. Nawet nie wiesz, jak drobne gesty z Twojej strony, mogą mieć dla niej duże znaczenie ❤.
Źródło:
- https://hipp.pl/ciaza/poradnik/niezbednik-przed-porodem/porady-dla-przyszlego-taty
- https://mamotoja.pl/rodzina/tata/debiut-w-roli-taty-1876-r1/
- https://dziecisawazne.pl/ojciec-w-pologu/
- https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/mlody-tata-bledy
To również może Cię zainteresować: Jeszcze niemowlę czy już dziecko? Etapy rozwoju dziecka
Brak komentarzy, bądź pierwszy!