Na czym polega rodzicielstwo bliskości?
 

Na czym polega rodzicielstwo bliskości?

Na czym polega rodzicielstwo bliskości, rodzicielstwo bliskości

Rodzicielstwo bliskości to filozofia, która została stworzona przez amerykańskiego pediatrę Williama Sears’a. Na czym polega rodzicielstwo bliskości? Cała idea może być zawarta w jednym zdaniu: dziecko potrzebuje bliskości i akceptacji rodziców, aby móc w przyszłości stworzyć więzi i nauczyć się funkcjonować w społeczeństwie. Zarówno dotyk rodzica, jak i jego miłość oraz akceptacja są tutaj bardzo ważne. Jakie są najważniejsze zasady rodzicielstwa bliskości?

Zasady rodzicielstwa bliskości zostały zawarte w siedmiu filarach, wśród których znajdują się:

• bliskość i ciepło,
• naturalne karmienie,
• noszenie dziecka,
• spokojny sen,
• mądre wyznaczanie granic,
• nielekceważenie płaczu malucha.

Co istotne, rodzicielstwo bliskości zakłada, że to rodzic bierze pełną odpowiedzialność za rozwój i wychowanie dziecka. Stosując tę metodę, nie należy kierować się poradnikami czy ogólnie przyjętymi normami. Oczywiście mowa tutaj o wychowaniu dziecka, a nie na przykład sygnałach chorobowych, jakie zgłasza maluszek.

Na czym polega rodzicielstwo bliskości?

Dziecko już od samych narodzin potrzebuje bliskości matki. Powinna ona wybierać naturalne karmienie dziecka, które nie tylko zaspokaja jego apetyt, ale również buduje więź i tworzy swego rodzaju relację.

W rodzicielstwie bliskości chodzi o to, aby jak najdłużej karmić dziecko piersią. Maluszek powinien być również noszony, jeśli tego oczekuje, szczególnie przez pierwszych kilka tygodni życia. Warto także spać z dzieckiem, o ile nie jest to zabronione ze względów medycznych.

Rodzic musi wyznaczać dziecku granice, bowiem rodzicielstwo bliskości polega też na nauczaniu dziecka tego co dobre i co złe. Granice powinny być jednak dostosowane do wieku malucha, jego możliwości i mieć charakter edukacyjny.

Karanie, poniżanie czy przemoc wobec dziecka są absolutnie zakazane. Co istotne, rodzicom nie wolno lekceważyć płaczu dziecka, które w ten sposób komunikuje się ze światem. Płacz nie stanowi bowiem sposobu wymuszania, a jedynie jest sygnałem ostrzegawczym dla rodzica.
Nie można więc pozostawiać dziecka samemu sobie w myśl zasady, którą często powtarzają nasze babcie, a która brzmi “niech się wypłacze”.

Postępuj tak, jak podpowiada Ci serce

Rodzicielstwo bliskości zakłada, że to właśnie rodzic, a w szczególności matka, spędza z dzieckiem najwięcej czasu, stąd najlepiej zna maluszka. Może oczywiście wysłuchiwać rad dotyczących wychowania dziecka, jednak powinno się pamiętać, że każde dziecko jest inne i potrzebuje nieco innego podejścia.

Rodzicielstwa bliskości, w przeciwieństwie do wielu metod wychowawczych, nie trzeba się uczyć. Są to ogólne wskazówki dotyczące tego, jaką postawę przyjąć wobec dziecka. Może je praktykować każdy na właściwie każdym etapie życia dziecka, oczywiście dostosowując je do wieku i możliwości malucha.

Nie będziemy karmić piersią kilkulatka, nie możemy też stawiać granic kilkutygodniowemu dziecku. Rodzicielstwo bliskości jest bardzo uniwersalne, stąd można je dostosować do swojej własnej sytuacji i potrzeb zarówno rodziców, jak i dziecka.

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA