Jak wyglądają mediacje przy rozwodzie?

jak wyglądają mediacje przy rozwodzie, mediacje przy rozwodzie, mediacje rozwodowe, mediacje przed rozwodem

Kiedy istnieje szansa na uratowanie małżeństwa – sądy proponują pewne rozwiązanie – mediacje rozwodowe. Jak wyglądają mediacje przy rozwodzie? Jaki jest ich rezultat?

Art. 436 kpc ⚖ wskazuje, że w sytuacji gdy sąd zauważa możliwość utrzymania małżeństwa, wtedy podejmuje on próbę pogodzenia zwaśnionych stron. Jednym z najważniejszych narzędzi w tej kwestii są mediacje przed rozwodem 👥.

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak wyglądają mediacje przy rozwodzie – kiedy warto z nich skorzystać?

Mediacje rozwodowe – jak przebiegają?

Mediacje przed rozwodem – co możemy zyskać?

Jak wyglądają mediacje przy rozwodzie – kiedy warto z nich skorzystać?

Mediacje rozwodowe odbywają się z udziałem niezależnego mediatora. Jest to osoba fizyczna posiadająca wykształcenie z zakresu psychologii, pedagogiki, socjologii lub prawa oraz umiejętności praktyczne z zakresu prowadzenia mediacji w sprawach rodzinnych 👨‍🎓.

W momencie gdy małżonkowie nie potrafią wybrać mediatora, wtedy sąd odpowiedzialny jest za jego wyznaczenie. Celem mediacji rozwodowych jest ustalenie rozwiązania, które zbliży małżonków do porozumienia 🆗.

Gdy małżonkowie nie są w stanie się porozumieć i nie widzą szans na odbudowanie małżeństwa, sąd może zaproponować mediacje w celu – rozstrzygnięcia spraw majątkowych, ustalenia zasad opieki nad dziećmi, ustalenia wysokości alimentów itp.

Mediacje przy rozwodzie mogą być również zainicjowane na wniosek któregoś z małżonków lub obojga z nich 👫. Mediacje cechują się przede wszystkim dobrowolnością i poufnością. Osoby uczestniczące są zobowiązane do utrzymania w tajemnicy spraw, które były poruszane podczas trwania mediacji.

Mediacje rozwodowe – jak przebiegają?

Mediacje rozwodowe opierają się na wspólnej rozmowie mediatora z małżonkami 🗣️. Na spotkaniach z mediatorem małżonkowie prezentują swoje stanowiska.

Celem mediacji jest wypracowanie porozumienia, w ramach którego zażegnane zostaną kwestie sporne. Jeżeli uda się wypracować porozumienie, mediacja zostaje przedłożona do sądu, a sąd uwzględniając ją wydaje wyrok.

Sąd ma prawo odmówić zatwierdzenia ugody, w sytuacji gdy jest ona sprzeczna z literą prawa, ma niezrozumiały charakter, jest niezgodna z zasadami współżycia społecznego lub zawiera sprzeczności ⛔.

Mediacje przed rozwodem stanowią jedną z ostatnich szans na uratowanie małżeństwa ✔.

Mediacje przed rozwodem – co możemy zyskać?

Jedną z największych zalet mediacji jest przyspieszenie procesu rozwodowego. Jej efektem jest znalezienie rozwiązania zadowalającego zwaśnione strony. Mediacje prowadzą do zredukowania nerwów oraz stresu, dzięki wsparciu we wzajemnej komunikacji przed doświadczonego mediatora.

Mediacje nieraz mogą doprowadzić nawet do wycofania pozwu rozwodowego albo rozwodu za porozumieniem stron. Warto więc rozważyć z ich skorzystania.

To może Cię zainteresować: Na czym polega terapia dla par?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA