Mechanizm zdrady - na co zwrócić uwagę?
 

Mechanizm zdrady – na co zwrócić uwagę?

mechanizm zdrady

Zdrada jest celowym i świadomym zawiedzeniem czyjegoś zaufania. Często mylnie postrzega się ją jako „nagłą sytuację”, która spotkała daną osobę. Tak naprawdę w większości wypadków zdrada to efekt procesu, który ma swój początek o wiele wcześniej. Dlaczego zdradzamy? Jaki jest mechanizm zdrady? Wyjaśniamy poniżej.

Tego dowiesz się z artykułu:

Mechanizm zdrady – kto zdradza?

Mechanizm zdrady – dlaczego zdradzamy?

Jaki jest mechanizm zdrady – rodzaje zdrad

Mechanizm zdrady u kobiet i mężczyzn – jak tłumaczymy zdradę?

Mechanizm zdrady – kto zdradza?

Zdradzają tak naprawdę wszyscy – mężczyźni 🙍‍♂️, kobiety 🙎‍♀️, starsi 🧓, młodsi 🧑‍🦱, małżonkowie, partnerzy w nieformalnych związkach, osoby wielodzietne i bezdzietne. Nie ma znaczenia status społeczny i materialny [1].

Jednak obie płcie inaczej postrzegają zdradę. Mężczyźni mają wyrzuty sumienia, gdy dopuszczą się zdrady fizycznej, natomiast kobiety, gdy zaangażują się emocjonalnie w relację z osobą trzecią [3].

Niezależnie od tego, jaki jest to rodzaj zdrady 💔, osoby, które dopuszczają się jej, podejmują decyzję o zrobieniu tego kroku na jakiejś podstawie [1]. Co nimi kieruje? Jak działa mechanizm zdrady?

Mechanizm zdrady – dlaczego zdradzamy?

Mechanizm zdrady jest bardzo złożony, a sama w sobie zdrada jest najczęściej rezultatem całego procesu. Niewierność wobec drugiej połówki to często znak, że w danej relacji czegoś zabrakło. Tym elementem może być np. czułość, wsparcie, zrozumienie, rozmowa 🗣️, spełnienie wzajemnych oczekiwań [1].

Brak tego czynnika skutkuje oddalaniem się od siebie partnerów. Im dłużej to trwa, tym trudniej z tej drogi zawrócić, a łatwiej ulec pokusom i podjąć decyzję o zdradzie, która wprowadza nieodwracalne zmiany do związku. Dlatego przy pierwszym odczuciu, że „coś jest nie tak”, powinniśmy z drugą połówką szczerze porozmawiać. Być może partner lub partnerka nie zdają sobie sprawy z odczuwanych przez nas uczuć, więc nie próbują nic zmienić, czy naprawić 🔧.

Jaki jest mechanizm zdrady – rodzaje zdrad

Myśląc o zdradzie, najczęściej kojarzy się nam zdrada fizyczna i to ta wywołuje bardziej negatywne emocje 😭. Należy jednak wiedzieć, że to ta druga, czyli psychiczna, jest bardziej zagrażająca dla związku [2]. Jednak niezależnie od tego, czy jest to jednorazowa seksualna przygoda, czy długoletni romans 👔💄, mechanizm zdrady może być podobny i najczęściej za przyczynę określa się różnorodne problemy w związku.

Mechanizm zdrady u kobiet i mężczyzn – jak tłumaczymy zdradę?

Kobiety i mężczyźni nieco inaczej tłumaczą mechanizm zdrady, choć niektóre z przyczyn prowadzących do niej są podobne.

Dla kobiet głównymi czynnikami popychającymi do zdrady są samotność, potrzeba upewnienia się co do własnej atrakcyjności 💅, niespełnienie seksualne ze stałym partnerem, nuda 😴, brak zainteresowania ze strony partnera [5].

Do najczęstszych motywów zdrady u mężczyzn można zaliczyć m.in. niespełnienie seksualne 💋 w stałym związku, poczucie niedowartościowania, nudę, postrzeganie życia jako zabawy, chęć sprawdzenia się, chęć popisania przed kolegami, uwolnienie od domowych problemów, konflikty w związku [4].

Powodów, dla których zdradzamy, jest bardzo wiele. Najczęściej mechanizm zdrady rozpoczyna się od problemów w związku, które nie są wystarczająco zauważane i rozwiązywane 👎. Aby uniknąć tego, słuchajmy się nawzajem, zaskakujmy i starajmy o swoje względy, jak na samym początku naszej miłości ❤️.

Źródła:

  1. https://www.psychologiczny.com.pl/dlaczego-zdradzamy-rodzaje-objawy-zdrady
  2. https://osrodek-uzaleznien.pl/zdrada-przyczyny-i-konsekwencje/
  3. https://psychoterapia.org/zdrady-jak-zyc-po-zdradzie-i-jak-ja-wybaczyc
  4. https://wylecz.to/zwiazki/dlaczego-mezczyzni-zdradzaja/
  5. https://www.mlodemamy.pl/dlaczego-kobiety-zdradzaja/

To również może Cię zainteresować: Jak wykonać test zdrady krok po kroku [PORADNIK]

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA