Wiele osób myśli o tym, by zaczekać, aż badania na ojcostwo zostaną zlecone przez sąd, wtedy ich koszty będą niższe. Nic bardziej mylnego! ✅ Kto płaci za badania DNA zlecone przez sąd? Czy możliwe jest wykonanie testu na ojcostwo za darmo? Podpowiadamy!
Tego dowiesz się z artykułu:
- Kto płaci za badania DNA zlecone przez sąd?
- Czy można zrobić test na ojcostwo za darmo?
- Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?
- Jak wygląda test na ojcostwo zlecony przez sąd?
Kto płaci za badania DNA zlecone przez sąd?
Zastanawiasz się, czy warto robić badanie DNA na ojcostwo przed rozprawą w sądzie? Wiele osób myśli, że lepiej poczekać, aż sąd zleci takie badania, ponieważ wtedy nie będzie trzeba za nie płacić. Nic bardziej mylnego.
Kto płaci za badania DNA zlecone przez sąd? Najczęściej jest to strona przegrana, która brała udział w postępowaniu sądowym. Zdarza się również, że sąd dzieli koszty na obie strony 💰 Warto pamiętać, że badanie zlecone przez sąd jest często droższe niż to wykonywane na własną rękę.
Czy można zrobić test na ojcostwo za darmo?
Nie ma takiej możliwości, by wykonać test na ojcostwo za darmo, np. w ramach środków Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ nie refunduje badań niemających zastosowania medycznego.
⏩ Jeśli badania na ojcostwo zostały zlecone przez sąd, test jest wykonywany najczęściej w Zakładzie Medycyny Sądowej, a nie w prywatnym laboratorium. Jego wykonanie jest więc w rzeczywistości droższe niż gdybyśmy wykonali taki test DNA wcześniej, na własną rękę.
W niektórych sytuacjach (bardzo rzadko) zdarza się, że test na ojcostwo można wykonać za darmo. Sąd może zadecydować o tym, by koszty poniosło państwo na przykład wtedy, gdy dziecko przebywa w zakładzie opiekuńczym.
Ciekawy artykuł: Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?
Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?
Wiesz już, kto płaci za badania DNA zlecone przez sąd. Warto też zastanowić się, jakie tak naprawdę korzyści daje wykonanie testu na ojcostwo na własną rękę, w prywatnym laboratorium.
Należą do nich:
✅ oszczędność czasu – gotowy wynik badania warto wziąć na rozprawę – stanowi on dowód w postępowaniu i może znacznie skrócić czas potrzebny na rozwiązanie sprawy (w przeciwnym razie sąd wykorzystuje zeznania świadków, zdjęcia, smsy etc., co wydłuża całe postępowanie),
✅ elastyczność – w przypadku testów DNA realizowanych w prywatnych laboratoriach badany ma duże możliwości wyboru terminu oraz miejsca testu. Nie są one narzucone z góry,
✅ oszczędność pieniędzy – test wykonany w prywatnym laboratorium jest tańszy od testów wykonywanych w placówkach Medycyny Sądowej. Ponadto im więcej rozpraw, tym większe koszty trzeba ponieść.
Test DNA na ojcostwo to najpewniejszy sposób na to, by jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Wynik testu stanowi twardy dowód w postępowaniu sądowym i pozwala zyskać spokój na całe życie. Nie warto jednak czekać, aż to sąd zleci badanie, lepiej wykonać je wcześniej w prywatnym laboratorium!
Jak wygląda test na ojcostwo zlecony przez sąd?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że sądy rzadko zlecają badania DNA – częściej korzystają z innych dowodów, co wydłuża całe postępowanie. Inaczej sprawa wygląda, gdy któraś ze stron przyniesie gotowy wynik – wówczas jest on brany pod uwagę w pierwszej kolejności.
Jeśli jednak sąd zleci test na ojcostwo, jego przebieg zależny jest od danego sądu i laboratorium, z którym sąd współpracuje.
⏩ Zwykle strony najpierw otrzymują pisma o konieczności stawienia się danego dnia o danej godzinie w konkretnej przychodni. Jeśli nie przyjdą, sąd otrzymuje informację o niestawiennictwie.
⏩ Gdy strony pojawią się w przychodni, zostają pobrane od nich próbki do badania i wypełnione dokumenty.
⏩ Potem laboratorium wykonuje analizę. Zwykle wynik przesyłany jest bezpośrednio do sądu, a strony dowiadują się o nim dopiero z rozprawy.
Brak komentarzy, bądź pierwszy!