Jak oduczyć dziecko nadmiernego jedzenia słodyczy? - testynaojcostwo.pl
 

Jak oduczyć dziecko nadmiernego jedzenia słodyczy?

jak oduczyć dziecko nadmiernego jedzenia słodyczy

Twoje dziecko sięga po słodycze, gdy tylko nadarzy się okazja? Pamiętaj jednak, że to jak odżywia się teraz może wpłynąć na całe jego dalsze życie. Im więcej w jego diecie znajdzie się słodkich przekąsek, tym większe ryzyko, że w przyszłości będzie borykać się z nadwagą i otyłością.

Jak oduczyć dziecko jedzenia słodyczy, albo przynajmniej sprawić, aby spożywało je z umiarem? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Pozwól dziecku poznać różne smaki

Gdy tylko malec zacznie jeść stałe pokarmy, zadbaj o to, aby w jego diecie znalazły się różnorodne produkty, w tym warzywa i owoce. Dziecko musi nauczyć się rozróżniać smaki – słodki, słony, gorzki, kwaśny i ostry.

Nie przyzwyczajaj dziecka do słodkiego

Warto, abyś miał świadomość, że nawyki żywieniowe kształtują się już we wczesnym dzieciństwie. Zatem, jeśli od początku nie będziesz ograniczał dziecku słodyczy, trudno będzie mu potem ot tak z nich zrezygnować. Aby nie przyzwyczajać dziecka do słodkich przekąsek, po prostu ich nie kupuj. Jeśli macie w domu szafkę z łakociami, opróżnij ją. Inaczej będą kusić malca i w końcu po nie sięgnie.

Dobrze jest też poinformować pozostałych członków rodziny (dziadków, wujostwo itp.), aby nie częstowali dziecka słodyczami, gdy z nimi przebywa. Inaczej cała nauka oduczania go jedzenia słodyczy pójdzie na marne.

Całkowita eliminacja słodyczy nie ma sensu

Dom nie jest jedynym środowiskiem, w jakim przebywa dziecko. Jego świat to także przedszkole, szkoła i podwórko. Nawet jeśli w domu maluch nie będzie miał dostępu do czekolady, batoników i chipsów, to prędzej czy później pozna ich smak przez rówieśników. Istnieje wtedy niebezpieczeństwo, że dziecko rzuci się na słodycze i będzie je jeść bez opamiętania, a my – rodzice – osiągniemy skutek odwrotny do zamierzonego.

Zobacz też: Jak oduczyć dziecko przeklinania?

Porozmawiajmy z dzieckiem o niekorzystnych skutkach objadania się słodyczami

Taka rozmowa powinna się odbyć wtedy, kiedy dziecko będzie już na tyle dojrzałe, że zrozumie Twoje argumenty. Wytłumacz mu, że od nadmiernego jedzenia słodyczy można się poważnie rozchorować, że psują się zęby i że się od nich tyje. Mów konkretnie i zrozumiałym dla dziecka językiem. Być może taką rozmowę będziesz musiał przeprowadzić kilkukrotnie, aby osiągnąć efekt. Warto być jednak cierpliwym.

Przeczytaj również: 8 rzeczy, które warto mówić dzieciom

Przetworzone słodycze zastąp zdrowymi przekąskami

Istnieje cała gama naturalnych, pysznych przekąsek, którymi można zastąpić niezdrowe, przetworzone słodycze. Orzechy, rodzynki, daktyle, suszone owoce będą zarazem słodkim i zdrowym przysmakiem. Zamiast podawać dziecku słodki jogurt owocowy, nafaszerowany syropem glukozowo-fruktozowym, możesz zaproponować dziecku jogurt naturalny z dodatkiem świeżych owoców – banana, malin, borówki czy kawałków mango. Świetnym pomysłem są również ciasteczka/ batoniki domowej roboty, wykonane np. z płatków owsianych.Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA