Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie - 5 wskazówek
 

5 wskazówek, jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie

jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie, jak przewozić dziecko w samochodzie

Na pewno chcesz zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo – w każdym miejscu. Doskonale zdajesz sobie więc sprawę, jak istotne jest prawidłowe przewożenie go w samochodzie.

Pamiętaj, że zgodnie z prawem dziecko do 150 cm wzrostu musi być przewożone w specjalnym foteliku. Co jeszcze jest ważne i jaki fotelik wybrać?

1. Dziecko w samochodzie – tylko w foteliku

Pamiętaj, że niezależnie od długości podróży fotelik to absolutna konieczność. Wożąc dziecko bez niego, narażasz jego życie. Jeśli gwałtownie zahamujesz czy wykonasz inny manewr, maluch będzie całkowicie bezbronny. Niedopuszczalne jest również wożenie dziecka na rękach u dorosłego czy bez zapiętych pasów.

Jeśli wciąż nie jesteś przekonany, obejrzyj filmik wykonany w czasie specjalnych testów zderzeniowych z wykorzystaniem manekinów – np. w internecie. Zobaczysz, jak reaguje ciało dziecka w czasie gwałtownego manewru czy wypadku.

2. Wybierz fotelik, który posiada odpowiednie atesty

W tym przypadku nie warto kierować się ceną czy reklamą. Najważniejsze jest to, czy fotelik był używany w niezależnych testach sprawdzających jego bezpieczeństwo. Testy powinny być aktualne, a model fotelika – jak najnowszy.

Pamiętaj, żeby nie kupować fotelika z drugiej ręki. Nigdy nie wiesz, czy rzeczywiście jest bezpieczny, czy nie ma ukrytych wad i czy nie brał np. udziału w jakiejś kolizji.

3. Dobierz fotelik do rozmiarów dziecka

Jeden fotelik nie wystarczy na cały okres dziecięcy. Przede wszystkim dlatego, że nie będzie dobrze dopasowany do wzrostu i wagi dziecka. Co więcej, fotelik warto wymieniać co 5 lat, żeby mieć pewność, że wciąż nadaje się do użytku.

Na rynku dostępne są foteliki dla kilku grup wiekowych: 0+ (0-13 kg), 3-4 lata – grupa I (9-18 kg), dla starszych dzieci – grupa II-III (15-36 kg). Sprawdź też, czy w danym foteliku głowa Twojego dziecka jest odpowiednio zabezpieczona.

Przeczytaj też: Etapy rozwoju dziecka

4. Umieść dziecko w bezpiecznym miejscu w samochodzie

Najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka w samochodzie to środek tylnej kanapy. Musi ona jednak być wyposażona w system ISOFIX albo trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Jeśli nie masz takich udogodnień, umieść fotelik na tylnej kanapie za pasażerem.

Do 6. roku życia dzieci warto wozić tyłem do kierunku jazdy. Pamiętaj, żeby nie umieszczać fotelika z dzieckiem z przodu, na fotelu pasażera. Jest to niebezpiecznie m.in. z powodu możliwości kontaktu z poduszką powietrzną.

5. Pamiętaj o dopasowaniu fotelika do samochodu

Nie ma znaczenia model i nowoczesność fotelika, jeśli nie pasuje on do Twojego samochodu. Przed zakupem nie zapomnij więc przymierzyć go i sprawdzić, czy jest dopasowany do długości pasów, profilowania kanap etc.

Bardzo ważne jest też odpowiednie zamontowanie fotelika i każdorazowe sprawdzenie, czy pasy bezpieczeństwa nie są zbyt luźne czy skręcone. Tylko wtedy dziecko w samochodzie będzie bezpieczne.

Zobacz też: 5 sprawdzonych prezentów dla dzieci

4/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA