Badanie próbki włosa to bardzo popularny motyw w książkach czy w filmach kryminalnych. Na ten fakt wpływa przede wszystkim mnogość materiału (każdego dnia człowiek naturalnie traci swoje włosy) oraz łatwość ich znalezienia – czy to na przedmiotach codziennego użytku i na podłodze, jak również w miejscach publicznych. Badanie próbki włosa jest często tematem poruszanym w kontekście testu na ojcostwo – wiele osób jednak zastanawia się, czy jest możliwe określenie DNA na podstawie właśnie tego rodzaju materiału. Liczne badania na ten temat wykazały, że choć sam włos jest „martwy”, to DNA znajduje się w cebulkach włosów.
Tego dowiesz się z artykułu:
- Czy we włosach jest DNA?
- Jak zabezpieczyć włosy do testu DNA?
- Jakie próbki nadają się do badań na ojcostwo?
Czy we włosach jest DNA?
Jak już zostało to podkreślone, DNA znajduje się nie w samych włosach, a jedynie w ich cebulkach (czyli tym, co znajduje się na ich zakończeniu). Upraszczając: to właśnie z cebulki wyrasta każdy pojedynczy włos na ciele człowieka.
Aby móc przeprowadzić badanie na ojcostwo, niezbędne jest przekazanie włosa wraz z cebulką do laboratorium.
Jak zabezpieczyć włosy do testu DNA?
Aby móc przeprowadzić test DNA na ojcostwo, niezbędne jest przekazanie do badania co najmniej kilku włosów. Mogą być to zarówno włosy z głowy (te najłatwiej z reguły pozyskać) lub z innego miejsca na ciele. Niezbędne jest jednak, aby posiadały one na swoim zakończeniu cebulki włosowe, które zazwyczaj są widoczne gołym okiem.
⏩ Uzyskanie włosów nie jest wbrew pozorom bardzo trudne – każdego dnia człowiek gubi co najmniej kilkanaście włosów w różnych okolicznościach. Najłatwiejszym miejscem do odnalezienia włosów są przede wszystkim ubrania, a także szczotka czy grzebień danej osoby.
Włosy wraz z cebulkami do badania DNA na ojcostwo powinno się umieścić w czystej oraz suchej kopercie, którą należy podpisać (najlepiej imieniem, nazwiskiem oraz datą). Spakowana próbka może być z powodzeniem przechowywana w suchym miejscu w temperaturze pokojowej do momentu dostarczania materiału genetycznego do testu na ojcostwo.
Poczytaj więcej: DNA z włosa i innych nietypowych próbek
Jakie próbki nadają się do badań na ojcostwo?
Nie zawsze istnieje możliwość zebrania wystarczającej ilości włosów z cebulkami do badania na ojcostwo. Na szczęście aktualnie istnieje szereg innych metod ustalenia ojcostwa na podstawie materiału genetycznego.
Wśród nich najpopularniejszymi są między innymi: wymaz z policzka pobrany za pomocą specjalistycznego zestawu lub patyczka do uszu, smoczek/gryzak dziecka, przedmioty, które miały styczność z ustami (np. kubek, szklanka, sztućce, niedopałek papierosa) bądź maszynka do golenia czy szczoteczka do zębów.
To może Cię zainteresować: Czy próbka testu na ojcostwo ma wyschnąć?
Brak komentarzy, bądź pierwszy!