Badania ojcostwa bez udziału matki

Badania ojcostwa bez udziału matki
Ustalenie ojcostwa to temat bardzo drażliwy. Nic więc dziwnego, że wielu osobom zależy na zachowaniu maksymalnej dyskrecji a czasem nawet anonimowości. Pojawia się więc pytanie: czy w teście DNA musi brać udział matka?
 .

Aby wykonać badanie ojcostwa do celów prywatnych (czyli dla własnej wiedzy) konieczna jest zgoda prawnych opiekunów dziecka. Zleceniodawca podpisuje oświadczenie, że taką zgodę otrzymał (nie ważne czy w formie pisemnej czy ustnej itp.). Sama matka nie musi jednak brać udziału w badaniu DNA na ojcostwo. Wystarczy przeanalizować próbki pochodzące od dziecka oraz domniemanego ojca.

Czy taki wynik jest pewny?

Rezultat uzyskany na podstawie analizy próbek pobranych od dziecka i ojca jest pewny i jednoznaczny. Tym bardziej jeśli badanych jest 24 markerów, a najlepiej 34 markery DNA. Taka ilość pozwala na wydanie bardziej precyzyjnego wyniku w przypadkach, gdy matka nie bierze udziału w badaniu. Laboratoria wydają rezultat wykluczający ojcostwo ze 100% pewnością lub potwierdzający z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999%.
.

Kiedy trzeba włączyć matkę do badania?

Istnieją sytuacje, gdy do badania ojcostwa konieczne jest włączenie matki. Po pierwsze dzieje się tak jeśli pacjenci decydują się na badanie na ojcostwo z procedurą sądową. W tej sytuacji nie ma możliwości wykorzystania próbek pobranych wyłącznie od ojca i dziecka ponieważ przy okazji ustalenia ojcostwa następuje od razu ustalenie macierzyństwa. W placówce medycznej muszą stawić się więc ojciec, dziecko i matka i wymagane jest, aby wszyscy okazali aktualne dokumenty potwierdzające tożsamość.
.
Inną sytuacją, w której konieczne jest włączenie do testu matki pojawia się wtedy, gdy rozstrzygane jest ojcostwo dwóch mężczyzn blisko ze sobą spokrewnionych. Ponieważ ich profile genetyczne mogą się różnić tylko w nieznacznym stopniu, dla większej wiarygodności do testu włącza się też próbkę matki. Zdarza się też tak, że laboratorium uzyskuje wynik niejednoznaczny. Przyczyną tego może być np. mutacja, która wystąpiła u dziecka. Wtedy również konieczne jest włączenie próbek matki, aby móc wykluczyć ojcostwo ze 100% pewnością lub potwierdzić z prawdopodobieństwem powyżej 99.99%.
.

W większości przypadków jednak badanie ojcostwa z wykorzystaniem wyłącznie próbek pobranych od domniemanego ojca i dziecka pozwala na uzyskanie w pełni jednoznacznego rezultatu.


Zobacz też: 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA