Badania na celiakię

badania na celiakie

Badania na celiakię to często dla pacjentów tak zwana „czarna magia”. Już sama nazwa „celiakia” często brzmi dla nich dość egzotycznie. O tym, że zdiagnozowanie choroby trzewnej nie jest proste ani dla pacjenta ani dla lekarza świadczy to, że średni czas diagnostyki celiakii w Polsce wynosi 10 lat.

Badania na celiakię rozpoczynamy od sprawdzenia genetyki

Dokładnie tak! Pierwsze badania na celiakię , jakie warto wykonać to testy genetyczne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że celiakia jest chorobą genetyczną, zatem bez genów możemy ją praktycznie w 100% wykluczyć. Żadne inne badania na celiakię nie pozwalają na wykluczenie choroby trzewnej z tak dużą pewnością. Co ważne to badanie wykonujemy tylko raz w życiu i jego wynik jest zawsze aktualny. Nigdy nie musisz go powtarzać.

Jeśli nie masz genów odpowiedzialnych za celiakię choroba ta nigdy u Ciebie nie wystąpi. Co jeśli jednak jesteś w grupie ryzyka? Jeśli geny DQ2.2, DQ2.5 lub DQ8 występują u Ciebie? W takiej sytuacji czas sprawdzić, czy choroba jest u Ciebie w tej chwili aktywna. Pamiętaj, że celiakia może sie uaktywnić w każdym wieku. Obecnie najczęściej dotyczy ona osób dorosłych i często uaktywnia się dopiero po 40 roku życia.

Zobacz też: Ból brzucha — może być spowodowany trwałą nietolerancją glutenu (celiakią)

Badania na celiakię, które pozwolą sprawdzić, czy choroba jest aktywna

Kolejne badania na celiakię, jakie warto wykonać to badanie przeciwciał. Badania przeciwciał obejmują badanie:

  • przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG),
  • przeciwciał przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA),
  • przeciwciał przeciwko deamidowanej gliadynie (potocznie: „nowej gliadynie” DGP lub GAF).

Niestety nawet jeśli wszystkie te przeciwciała są w normie nie można ze 100% pewnością wykluczyć celiakii. Część chorych nie wytwarza bowiem żadnych przeciwciał pomimo istniejącej choroby. Co więcej musisz pamiętać, że badania na celiakię (oprócz testu genetycznego) musisz wykonywać będąc na diecie zawierającej gluten. Na diecie bezglutenowej jedyne badania na celiakię, jakie można wykonać to testy genetyczne. Inne badania na celiakię nie będą w tej sytuacji pewne.

Warto przeczytać: Badanie DNA — czy moglibyśmy się bez niego obejść? 


zdjęcie: Anemone123/www.pixabay.com
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa
Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA