Masz wątpliwości, czy Twój partner jest ojcem? Testy DNA na ojcostwo pomogą Ci je rozwiać

czy twój partner jest ojcem

Potrafią one bowiem w 100% wykluczyć ojcostwo badanego mężczyzny lub potwierdzić je z prawdopodobieństwem wyższym niż 99,9999%. Takie badanie możesz wykonać po narodzinach dziecka albo jeszcze w czasie ciąży. Testy DNA na ojcostwo polegają na analizie próbek z materiałem genetycznym potencjalnego ojca, dziecka i ewentualnie matki. Co jeszcze musisz o nich wiedzieć?

Testy DNA na ojcostwo – jak to działa?

Każdy z nas rodzi się wyposażony w określony zestaw genów.  Jest on unikalny, niezmienny i dziedziczymy go po naszych biologicznych rodzicach – połowę materiału genetycznego dostajemy od matki, połowę od ojca. To właśnie dzięki tym cechom testy DNA na ojcostwo są w ogóle możliwe. W badaniach ojcostwa porównuje się profile genetyczne konkretnych osób i na tej podstawie stwierdza, czy są one ze sobą spokrewnione. Ustalone przez laboratorium profile składają się z tzw. markerów genetycznych, stanowiących konkretne miejsca na DNA. Najlepiej jeśli profil genetyczny zostanie utworzony z 24 takich markerów, szczególnie jeśli matka nie bierze udziału w badaniu. Pozwala to uzyskać wynik rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii, czyli taki, który potwierdza ojcostwo na ponad 99, 9999% albo wyklucza je w 100%.

Testy DNA na ojcostwo – różne rodzaje testów na różne potrzeby

Testy DNA na ojcostwo przeprowadzisz prywatnie albo na potrzeby sądu, w ciąży lub po narodzinach dziecka – w zależności od swoich indywidulanych potrzeb. Próbki do prywatnego testu na ojcostwo (dla własnej wiedzy) możesz pozyskać samodzielnie w domu: od siebie, dziecka i potencjalnego ojca. Pomoże Ci w tym specjalny zestaw pobraniowy. Jeśli przygotowanie materiałów do badania wolisz powierzyć profesjonalistom, możesz umówić się na wizytę do najbliższej placówki medycznej. Testy DNA na ojcostwo dla własnej wiedzy realizowane są na podstawie dowolnych próbek – wymazu z policzka, włosów wyrwanych z cebulkami, zaschniętych plam krwi, szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, ustnika papierosa lub butelki po napoju, smoczka dziecięcego, jak i całego szeregu innych materiałów.Materiał genetyczny do sądowego testu na ojcostwo pochodzi już zawsze z wymazu z policzka, a wszystkie próbki pobierane są w placówce medycznej w obecności świadków.

Z kolei testy DNA na ojcostwo w ciąży prowadzi się dwiema metodami: analizując krew matki pobraną po 10 tygodniu ciąży i wymaz z policzka potencjalnego ojca, albo badając płyn owodniowy pobrany w trakcie badań w ciąży (z krążącymi w nim komórkami płodu) i dowolne próbki od rodziców. Testy DNA na ojcostwo w ciąży przy okazji badań prenatalnych są dostępne od 15 tygodnia ciąży.

Testy DNA na ojcostwo – badania, których wyniku możesz być pewna

Jeśli masz wątpliwości, co do tego, kto jest ojcem Twojego dziecka, to badanie genetyczne pozwoli Ci się ich pozbyć. Testy DNA na ojcostwo mówią jednoznacznie czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka, czy też nim nie jest. I to niezależnie od tego, czy badanie miało miejsce już po narodzinach dziecka, czy jeszcze w trakcie ciąży oraz tego jaka próbka została w nim użyta. Raz wykonanego badania nie będziesz też musiała powtarzać – wynik, który otrzymasz da Ci pewność na całe życie.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA