Większość próbek z materiałem genetycznym, takie jak wymaz z wewnętrznej strony policzka, szczoteczka do mycia zębów, smoczek czy też chusteczka zawierająca wydzieliny, charakteryzuje się tym, że w chwili zebrania są mokre. Wiele osób boi się, że wraz z wyschnięciem próbki materiał na niej zawarty będzie nieprzydatny do badań. Czy aby na pewno? Jaka powinna być zatem próbka z materiałem: mokra czy sucha?
Tego dowiesz się z artykułu:
- Czy próbka testu na ojcostwo ma wyschnąć?
- Jak spakować próbki do testu na ojcostwo?
- Jakie próbki można przekazać do badania na ojcostwo?
Czy próbka do testu na ojcostwo ma wyschnąć?
Jeśli próbka przez nas zebrana będzie zapakowana i dostarczona do laboratorium w odpowiedni sposób, to na pewno trafi tam sucha. Fakt ten w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na wartość DNA w niej zawartej. O dziwo, jest to sytuacja pożądana.
Na próbce z materiałem, która jest mokra przez dłuższy czas, może pojawić się pleśń. Niestety wpływa ona negatywnie na znajdujący się na próbce materiał genetyczny. Takie sytuacje mają najczęściej miejsce, kiedy próbka zostanie zapakowana w worek foliowy lub plastikowe pudełko, w których nie ma dostępu powietrza.
Równocześnie nie zaleca się suszenia jakiejkolwiek próbki przez samym spakowaniem. Wszelkie wymazy z policzka oraz próbki dyskretne (szczoteczka, smoczek, chusteczka itp.) mogą być spakowane w chwili ich zebrania, gdy są jeszcze wilgotne.
Należy przy tym pamiętać, aby umieścić je w czystej kopercie z papieru lub w czystym kartoniku. W ten sposób przedostające się do środka powietrze sprawi, że próbka wyschnie samoistnie.
Jak spakować próbki do testu na ojcostwo?
Każda z próbek powinna być spakowana do czystego kartonika lub koperty. Tylko taki sposób przechowywania materiału daje dostęp do świeżego powietrza, które uniemożliwi wytworzenie pleśni.
- Wymazy z wewnętrznej strony policzka pobierane za pomocą specjalnego zestawu należy spakować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. W ten sposób mamy pewność, że materiał zabezpieczony jest prawidłowo.
- Próbki dyskretne pakujemy osobno, do czystych kopert lub kartoników i z dokładnym opisem, od kogo materiał został w ten sposób pobrany.
Pamiętaj o tym, aby spakowane w ten sposób próbki przechowywać zawsze w suchym miejscu bez dostępu do ostrego światła, w temperaturze pokojowej. W miarę możliwości należy je dostarczyć do laboratorium w ciągu 5 dni od pobrania.
To może Cię zainteresować: Czy próbki do testu na ojcostwo trzeba trzymać w lodówce?
Jakie próbki można przekazać do badania na ojcostwo?
Badanie na ojcostwo jest testem, który umożliwia skorzystanie z naprawdę szerokiego zakresu próbek. Wszystko jest zależne od tego, w jaki sposób najlepiej jest zebrać materiał do badań. Przykładową próbką dostarczaną do laboratorium może być:
- wymaz z policzka,
- maszynka do golenia,
- butelka lub puszka po napoju,
- smoczek lub gryzak,
- chusteczki z wydzielinami takimi jak katar i krew,
- szczoteczka do zębów,
- włosy z cebulkami,
- prezerwatywa,
- guma do żucia.
Poczytaj więcej: Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo?
Brak komentarzy, bądź pierwszy!