Jakie są metody sprawdzenia ojcostwa?

Jak sprawdzić ojcostwo dziecka, Czym można sprawdzić ojcostwo przed porodem, Sprawdzenie ojcostwa po grupie krwi – czy jest możliwe, Jak wygląda sprawdzenie ojcostwa

Sprawdzenie ojcostwa to poważny i stresujący etap dla każdego rodzica, który decyduje się na taki krok. Warto dowiedzieć się zawczasu, jak sam zabieg będzie wyglądać oraz jaki jest optymalny dla niego czasu. Dzięki temu podejdziemy do tematu bardziej świadomie oraz spokojniej.

Jak sprawdzić ojcostwo dziecka?
Czy można sprawdzić ojcostwo przed porodem?
Sprawdzenie ojcostwa po grupie krwi – czy jest możliwe
Jak wygląda sprawdzenie ojcostwa?

Jak sprawdzić ojcostwo dziecka?

Aby sprawdzić ojcostwo dziecka, należy wykonać badanie genetyczne. Można je zlecić w odpowiedniej placówce laboratoryjnej, która się w tym specjalizuje. Następnie pobiera się DNA zarówno dziecka, jak i rodzica i odsyła. Laboratorium porównuje oba materiały genetyczne, wykorzystując w tym celu markery DNA.

Czy można sprawdzić ojcostwo przed porodem?

Sprawdzenie ojcostwa, kiedy dziecko znajduje się jeszcze w łonie matki, przebiega inaczej aniżeli gdy jest już na świecie. Badanie genetyczne można wykonać najwcześniej w 8. tygodniu ciąży. Materiał w tym przypadku może pochodzić z płynu owodniowego, fragmentu kosmówki, czy też z krwi. DNA jest następnie oddzielane od genów mamy i porównywane z próbką pochodzącą od ojca. Sprawdzenie ojcostwa przed porodem powinno przebiec w sposób nieinwazyjny dla zdrowia dziecka.

Sprawdzenie ojcostwa po grupie krwi – czy jest możliwe

Człowiek może posiadać jedną z czterech grup krwi. Czyni je to więc nieunikalnymi. Co prawda, dziedziczymy je po rodzicach, ale istnieje kilka możliwych kombinacji. Dlatego więc sprawdzenie ojcostwa, posługując się wyłącznie grupą krwi jest niemożliwe. Żeby mieć pewność, należy wykonać badanie, które sprawdzi nasz materiał genetyczny. Jest on unikalny dla każdego człowieka oraz niemożliwy do podrobienia.

Jak wygląda sprawdzenie ojcostwa?

Sprawdzenie ojcostwa wymaga pobrania próbki z materiałem genetycznym, zarówno ze strony ojca jak i dziecka. Jeżeli ciąża jest nadal w trakcie, DNA jest pobierane z krwi matki, a następnie od niej oddzielane. W przypadku badania narodzonego już dziecka wystarczy pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Laboratorium bada następnie obie próbki za pomocą markerów genetycznych, które umożliwiają sprawdzenia ojcostwa na 99,99%.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA