Powszechnie panuje stereotyp, że aby wykonać test na ojcostwo dziecko musi być już urodzone. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że aby mieć pewność, co do ojcostwa lub móc je ostatecznie zanegować, takie badania można wykonać znacznie wcześniej, jeszcze przed pojawieniem się dziecka na świecie.
- Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?
- Czy test na ojcostwo w ciąży jest bezpieczny?
- Jakie próbki są potrzebne do testu na ojcostwo w ciąży?
- Ile trzeba czekać na wynik testów na ojcostwo w ciąży?
Kiedy najwcześniej można wykonać test na ojcostwo?
Badania DNA można wykonać już w 8 tygodniu ciąży. Co ważne przy tego typu zabiegach, badanie jest w 100 % bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dodatkowo badanie daje również całkowitą pewność, co do tego, że wynik będzie zgodny z prawdą. Nie ma mowy o pomyłce – zbadane zostaje aż 2688 markerów DNA dziecka i ojca, nie ma zatem mowy o pomyłce.
Czy test na ojcostwo w ciąży jest bezpieczny?
Badania na ojcostwo w żaden sposób nie stanowią zagrożenia dla życia matki oraz dziecka. Test polega na pobraniu wymazu z policzka ojca i porównaniu jego parametrów z parametrami DNA dziecka, związanego z krwią matki. Test polega więc na pobraniu krwi od matki i późniejszym laboratoryjnym porównaniu pobranych tkanek.
Jakie próbki są potrzebne do testu na ojcostwo w ciąży?
Jeśli chodzi o materiały potrzebne do testu na ojcostwo w ciąży – do analizy w tym badaniu konieczne jest pobranie wymazu śliny z wewnętrznej strony policzka od domniemanego ojca oraz pobranie krwi z żyły odłokciowej od matki (jak w przypadku zwyczajnej morfologii). Poza tym nie są potrzebne żadne inne materiały genetyczne, które w nadmierny sposób naruszałyby bezpieczeństwo i zdrowie płodu czy jego matki.
Ile trzeba czekać na wynik testów na ojcostwo w ciąży?
Czas oczekiwania jest na ogół związany z miejscem, w którym wykonujemy badanie. Niektóre laboratoria oferują wyniki już po 24 godzinach od dostarczenia do nich materiałów genetycznych. Natomiast standardowym okresem oczekiwania są 3-5 dni, bywa jednak tak, że na badania czeka się dłużej – około dwóch tygodni, wszystko zależy jednak od wybranej przez nas placówki. Wiele punktów badawczych, za dodatkową opłatą, oferuje także usługę szybszą, gdzie po 24-48 godzinach możemy spodziewać się już wyników badań.