img

Kto płaci za badania DNA zlecone przez sąd?

kto płaci za badania DNA zlecone przez sąd

Wiele osób myśli o tym, by zaczekać, aż badania na ojcostwo zostaną zlecone przez sąd, wtedy ich koszty będą niższe. Nic bardziej mylnego! Kto płaci za badania DNA zlecone przez sąd? Czy możliwe jest wykonanie testu na ojcostwo za darmo? Podpowiadamy!

Tego dowiesz się z artykułu:

Kto płaci za badania DNA zlecone przez sąd?

Zastanawiasz się, czy warto robić badanie DNA na ojcostwo przed rozprawą w sądzie? Wiele osób myśli, że lepiej poczekać, aż sąd zleci takie badania, ponieważ wtedy nie będzie trzeba za nie płacić. Nic bardziej mylnego. Kto płaci za badania DNA zlecone przez sąd? Najczęściej jest to strona przegrana, która brała udział w postępowaniu sądowym.

Czy można zrobić test na ojcostwo za darmo?

Nie ma takiej możliwości, by wykonać test na ojcostwo za darmo, np. w ramach środków Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ nie refunduje badań niemających zastosowania medycznego.

Jeśli badania na ojcostwo zostały zlecone przez sąd, test jest wykonywany najczęściej w Zakładzie Medycyny Sądowej, a nie w prywatnym laboratorium. Jego wykonanie jest więc w rzeczywistości droższe niż gdybyśmy wykonali taki test DNA wcześniej, na własną rękę.

W niektórych sytuacjach (bardzo rzadko) zdarza się, że test na ojcostwo można wykonać za darmo. Sąd może zadecydować o tym, by koszty poniosło państwo na przykład wtedy, gdy dziecko przebywa w zakładzie opiekuńczym.

Ciekawy artykuł: Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?

Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?

Wiesz już, kto płaci za badania DNA zlecone przez sąd. Warto też zastanowić się, jakie tak naprawdę korzyści daje wykonanie testu na ojcostwo na własną rękę, w prywatnym laboratorium.

Należą do nich:

  • oszczędność czasu – gotowy wynik badania warto wziąć na rozprawę – stanowi on dowód w postępowaniu i może znacznie skrócić czas potrzebny na rozwiązanie sprawy (w przeciwnym razie sąd wykorzystuje zeznania świadków, zdjęcia, smsy etc., co wydłuża całe postępowanie),
  • elastyczność – w przypadku testów DNA realizowanych w prywatnych laboratoriach badany ma duże możliwości wyboru terminu oraz miejsca testu. Nie są one narzucone z góry,
  • oszczędność pieniędzy – test wykonany w prywatnym laboratorium jest tańszy od testów wykonywanych w placówkach Medycyny Sądowej. Ponadto im więcej rozpraw, tym większe koszty trzeba ponieść.

Test DNA na ojcostwo to najpewniejszy sposób na to, by jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Wynik testu stanowi twardy dowód w postępowaniu sądowym i pozwala zyskać spokój na całe życie. Nie warto jednak czekać, aż to sąd zleci badanie, lepiej wykonać je wcześniej w prywatnym laboratorium!

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNA
Skip to content
Przeczytaj poprzedni wpis:
dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie, test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie
Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?

Coraz częściej zgłaszają się do mnie osoby, które zastanawiają się nad zasadnością wykonania testu na ojcostwo przed rozprawą w sądzie....

Zamknij