Jak zrobić badanie na ojcostwo? Rodzaje testów, próbki, pewność wyniku
 

Jak się robi badanie na ojcostwo?

jak zrobić badanie na ojcostwo, jak zrobić badania na ojcostwo

Chcesz wykonać badanie na ojcostwo? Jeśli tak, to masz do wyboru dwie opcje. Możesz zdecydować się na badanie prywatne (wykonywane po narodzinach dziecka bądź jeszcze w czasie ciąży) lub badanie sądowe. Wynik testu na ojcostwo jest zawsze tak samo pewny, bez względu na jego rodzaj. Badanie albo jednoznacznie wykluczy ojcostwo, albo je potwierdzi.

Badanie na ojcostwo – jakie są jego rodzaje?

Możesz przeprowadzić prywatne badanie na ojcostwo lub badanie na potrzeby procesu sądowego (sądowe). Które wybrać? Rodzaj testu na ojcostwo dopasowuje się do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego pacjenta – tego, ile osób może brać udział w badaniu, jakie próbki uda się dostarczyć do analizy i wreszcie (chyba najważniejsze), do czego ma posłużyć wynik badania.

Prywatne testy na ojcostwo dedykowane są bowiem tym osobom, które chcą po prostu wiedzieć, czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Wykonuje się je, gdy maluch jest już na świecie lub jeszcze przed jego narodzinami. Wyniki sądowych badań na ojcostwo są natomiast respektowane przez sądy. Można je zatem wykorzystać np. w sprawie o alimenty, spadek czy ustalenie ojcostwa.

Warto przeczytać: Badanie DNA – czyli ojcostwo pewne na 100%!

Badanie na ojcostwo – próbkę do testu prywatnego pobierzesz nie wychodząc z domu

Badanie na ojcostwo po narodzinach dziecka można przeprowadzić na podstawie dowolnej próbki – wymazu z policzka, pobranego przy pomocy patyczków zakupionych w specjalnym zestawie, dziecięcego smoczka, gryzaka, szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, chusteczki z katarem czy kubka. Gotowe próbki wystarczy potem wysłać do laboratorium i czekać na wynik, który przyjdzie pocztą, na maila lub zostanie przekazany telefonicznie. Całe badanie na ojcostwo można więc zrealizować nie wychodząc z domu, wygodnie i anonimowo.

Próbkę do testu na ojcostwo w ciąży można pobrać już od 8. tygodnia. Jest nią krew matki, pozyskana z żyły w zgięciu łokciowym. Od mężczyzny (potencjalnego ojca) pobiera się natomiast wymaz z policzka. W okolicach 15. tygodnia ciąży da się też przeprowadzić badanie na ojcostwo z płynu owodniowego. Pozyskuje się go do badań prenatalnych. Tym sposobem dowiesz nie tylko, czy badany mężczyzna jest ojcem dziecka, ale również, czy rozwój to dziecko dobrze się rozwija (badanie to pozwala wykluczyć lub potwierdzić wady genetyczne).

Zobacz też: Jak krok po kroku ustalić ojcostwo w czasie ciąży?

Badanie na ojcostwo do celów sądowych – odbywa się według określonej procedury

Przede wszystkim musi uczestniczyć w nim matka dziecka (a więc łącznie 3 osoby: domniemany ojciec, dziecko oraz matka). Sądowe badanie na ojcostwo nie odbędzie się bez podania danych osobowych wszystkich jego uczestników. Ich tożsamość jest wcześniej sprawdzana, dlatego na pobranie muszą przyjść z aktualnymi dokumentami tożsamości. Cała procedura pobrania próbek (w postaci wymazu z policzka bądź krwi) przebiega w obecności świadków w placówce medycznej. Spisywany jest też protokół.

Badanie na ojcostwo – daje całkowitą pewność

Niezależnie od tego, który rodzaj badania wybierzesz, jaką próbkę dostarczysz do analizy, wynik będzie jednoznacznie wskazywał, czy mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Porównywane w teście na ojcostwo profile genetyczne, nazywane „genetycznym odciskiem palca” są bowiem niepowtarzalne. Otrzymujemy je już w momencie poczęcia i przez całe nasze życie nie zmieniają się. Co więcej, DNA, na podstawie którego ustala się te profile jest takie samo w każdej komórce ciała. Nie ma więc znaczenia ani rodzaj analizowanego materiału, ani też moment wykonania analizy. Badanie na ojcostwo da Ci zawsze tę samą pewność.

Polecamy artykuł: Badania ojcostwa – tylko analiza DNA daje całkowitą pewność


Czat

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA