Genetyczny test na ojcostwo – jak wygląda analiza
 

Genetyczny test na ojcostwo – jak wygląda analiza

Metoda genetyczna wykorzystywana w testach na ojcostwo

Każdy genetyczny test  na ojcostwo polega na analizie DNA. Znajduje się ono we wszystkich komórkach ciała, dzięki czemu badanie tego rodzaju można przeprowadzić opierając się na rozmaitych próbach. Podstawowym materiałem jest tutaj wymaz z policzka. Z powodzeniem można się jednak posłużyć próbkami włosów (wyrwanych wraz z cebulkami), paznokci, jak również wieloma innymi mniej standardowymi źródłami, które fachowo nazywa się mikrośladami.

Badanie DNA w kierunku ustalenia spornego ojcostwa składa się z kilku zasadniczych etapów. Poniżej opisany został każdy z nich.

Etap I: Izolacja DNA

Aby DNA mogło zostać poddane analizie trzeba je najpierw wyizolować, a więc „wyciągnąć” z dostępnych materiałów. Proces ten wymaga wykorzystania szeregu enzymów, których zadaniem jest rozpuszczenie otaczających DNA błon komórkowych. W celu otrzymania „czystego” DNA poddaje się go również serii wirowań. Tak przygotowany materiał można już przekazać do kolejnego etapu analizy laboratoryjnej.

Etap II: Reakcja PCR

Ilość wyizolowanego z próbek materiału genetycznego jest tak niewielka, że dalsza analiza staje się niemożliwa. Właśnie dlatego kolejnym etapem badania jest tzw. reakcja PCR, która polega na zwiększeniu ilości DNA. Cały ten proces odbywa się poprzez kilkukrotne podgrzanie, a następnie oziębienie próbek. Materiały poddawane są również działaniu specyficznych związków chemicznych, a należą do nich: polimeraza DNA, primery-startery oraz inne związki organ¬iczne, z których budowana jest kopi¬owana nić DNA.

Etap III: Sekwencjonowanie DNA

Sekwencjonowanie to ostatni etap badania laboratoryjnego. Do jego przeprowadzenia służy połączony z komputerem – sekwenator. Proces sekwencjonowania polega na odczytaniu kolejnych par zasad. Na tej podstawie otrzymuje się profile genetyczne wszystkich uczestników badania, które następie poddaje się rzetelnej analizie statystycznej. Profil genetyczny jest indywidualny dla każdego człowieka, często określa się go nawet mianem „genetycznego odcisku palca”.

Opisana powyżej metoda pozwala na potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem sięgającym powyżej 99,99% lub 100% wykluczenie takiej możliwości.


Zobacz też:

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA