Ile kosztuje badanie ojcostwa? Sprawdź i już niedługo zyskaj pewność!
 

Ile kosztuje badanie ojcostwa?

ile kosztuje badanie ojcostwa, ile kosztują badania ojcostwa

Ile kosztuje badanie ojcostwa? Zwykle od ok. 600 do ok. 2500 złotych, gdy zlecasz test po narodzinach dziecka. Jeśli badanie przeprowadza się w ciąży, cena to od ok. 2000 do ok. 6000 złotych. Skąd te różnice? Cena badania DNA waha się w zależnoś­ci od wielu czynników… Sprawdź, co ma na niego wpływ i jakie badanie wybrać, żeby mieć całkowitą pewność!

Niska cena badania DNA? Nie zawsze to świetna okazja…

Każdy z nas chce wydać jak najmniej – doskonale zdaję sobie więc sprawę, że najbardziej kuszą Cię tanie testy ojcostwa, których cena nie obciąży przesadnie Twojego portfela… Pamiętaj jednak, że test na ojcostwo to badanie, które wykonujesz tylko raz w życiu.

Od jego wyniku zależy wiele (np. konieczność płacenia alimentów), dlatego chcesz mieć całkowitą pewność, prawda? Cena badania DNA to nie jedyna rzecz, na którą powinno się zwracać uwagę!


Czat

Badania na ustalenie ojcostwa – skąd ta niska cena badania DNA?

Mało kto zdaje sobie sprawę, co tak naprawdę wpływa na cenę badania na ustalenie ojcostwa. Na szczęście zaraz Ci wszystko wytłumaczę – mam nadzieję, że po przeczytaniu tekstu wybierzesz sprawdzone laboratorium, a nie „super okazję” z aukcji internetowej.

Niska cena badania DNA często wynika z faktu, że placówka rezygnuje z udziału w programach biegłości (które są kosztowne i wymagają dostosowania do rygorystycznych procedur), oszczędza na szkoleniach dla pracowników czy… jest po prostu ceną początkową. Być może będzie trzeba dodatkowo dopłacić za tak podstawowe rzeczy jak profile genetyczne na wyniku, badanie ojcostwa z kolejnej próbki czy nawet wynik w języku polskim!

Ile kosztuje badanie ojcostwa i co wpływa na cenę? 10 elementów, na które warto zwrócić uwagę

  • Stała cena badania DNA – bez ukrytych kosztów. Wybierz ofertę, w której od początku będzie jasne, ile zapłacisz. W dobrym laboratorium cena będzie zawierała wszystkie opisane niżej przeze mnie elementy (które gwarantują pewność), a dodatkowo płatne mogą być tylko te, które nie mają wpływu na wynik. Chodzi np. o przyspieszenie wydania rezultatu do 24-48 godzin, poradę eksperta czy wydanie ekspertyzy do testu sądowego.
  • Analiza 24 markerów DNA lub najlepiej 34 markerów DNA (taka liczba jest największą dostępną pulą na rynku – najważniejsze, że badanie takiej liczby markerów DNA pozwala wydać pewny wynik także w przypadku, gdy w teście biorą udział tylko dziecko i mężczyzna. Analiza 16 markerów DNA przy badaniu dwóch osób może nie wystarczyć.
  • Wynik, który potwierdza ojcostwo z prawdopodobieństwem min. 99,9999% – zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Jedynie taki rezultat jest jednoznaczny i pewny, w końcu ten próg został ustalony przez ekspertów.
  • Praca zgodna z normą ISO 17025 i certyfikaty – działanie zgodne z międzynarodowymi normami, kontrole zewnętrzne i uzyskane certyfikaty to gwarancja jakości wykonywanych testów i bezstronności laboratorium. To ponadto pewność, że nie ma mowy o błędzie. To, ile kosztuje badanie ojcostwa, może być związane właśnie z udziałem laboratorium w kontrolach i zewnętrznych badaniach.

ile kosztuje badanie ojcostwa, ile kosztują badania ojcostwa

  • Stacjonarne placówki – nawet jeśli chcesz pobrać próbki w domu, wybierz laboratorium, które ma dostęp do punktów stacjonarnych. Dzięki temu masz pewność, że w ogóle istnieje…
  • Profile genetyczne na wyniku – te profile (nazywane „genetycznymi odciskami palca”) są właściwie dowodem z wykonanego badania. Jeśli ich nie ma, skąd wiesz, że test został w ogóle zrobiony? Wynik bez profili DNA jest bezwartościowy.
  • Badanie z każdej próbki – szczoteczka do zębów, guma do żucia czy nawet nadgryzione ciastko… Jeśli laboratorium bada każdą próbkę, to oznacza, że ma naprawdę duże doświadczenie. Jeśli laboratorium nalega na wymazy z policzka przy badaniu prywatnym (przy sądowym nie wykorzystuje się mikrośladów), coś jest nie tak.
  • Gwarancja na próbki – czyli badanie kolejnej próbki i analiza do skutku bez dodatkowych opłat. Gdy przekazujesz mikroślad (np. włosy czy maszynkę do golenia), pewnie obawiasz się, czy w ogóle ten materiał nada się do analizy. Masz gwarancję na próbki? Nie musisz się niczym martwić.
  • Podwójna kontrola wyniku, który wyklucza ojcostwo – niektóre laboratoria realizują takie badania na ustalenie ojcostwa dwa razy, przez dwa zespoły i z dwóch różnych próbek. To dodatkowa pewność, że nie doszło do pomyłki.
  • Odczynniki marki PROMEGA – to najwyższa jakość wśród odczynników (najlepsze na rynku). A jeśli laboratorium nie chce podać marki? Uważaj, bo słabe odczynniki mogą mieć wpływ na wynik.

Badanie ojcostwa koszt – a co z badaniem w ciąży? Ile kosztuje badanie ojcostwa, zanim dziecko przyjdzie na świat?

Badanie ojcostwa koszt – w ciąży wynosi on ok. 2000–2500 zło­tych bądź ok. 7000 zło­tych. Cena badania DNA zależy od tego, jakim sposobem pobier­ane są prób­ki mate­ri­ału gene­ty­cznego dziec­ka.

To może Cię zainteresować: Zrobiłam test na ojcostwo w ciąży – historia Moniki

Mogą być pobrane w cza­sie badań pre­na­tal­nych (płyn owod­niowy) – wtedy na pod­staw­ie prób­ki moż­na sprawdz­ić też obec­ność ewen­tu­al­nych wad, np. zespołu Dow­na. Dru­gi sposób to pobranie krwi od mat­ki i wyi­zolowanie z niej DNA dziec­ka. Takie badania na ustalenie ojcostwa mogą być wyko­nane już po 8. tygod­niu ciąży.


Badania na ustalenie ojcostwa wykonujesz raz na całe życie

Warto wybrać dobre laboratorium, żeby mieć całkowitą pewność! Więcej dowiesz się z mojego bezpłatnego poradnika:

ile kosztuje badanie ojcostwa, ile kosztują badania ojcostwa


4.9/5 - (17 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA