Czasami w życiu następuje moment, w którym dla własnego dobra konieczny jest… rozwód. Chociaż skomplikowany, pozwala odżyć na nowo i poczuć się znacznie lepiej. Osoby chore na celiakię potrzebują „rozwodu z glutenem”, czyli całkowitej eliminacji składnika ze swojej diety. Chociaż na początku wydaje się to trudne, to jedyna możliwość, by odzyskać zdrowie.
Rezygnacja z glutenu – czy mnie to dotyczy?
Objawy celiakii mogą być związane z układem trawiennym (bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, wymioty) lub niecharakterystyczne (anemia, afty, problemy skórne, poronienia, spadek libido, bóle głowy, depresja, zmęczenie, padaczka i wiele więcej). Celiakia występuje również 10 razy częściej u osób z chorobami Hashimoto oraz cukrzycą typu 1. Jest chorobą genetyczną, więc często pojawia się u kilku osób w rodzinie.
Przy pojawieniu się objawów celiakii, przy obecności którejś z chorób autoimmunologicznych albo wtedy, gdy któryś z członków rodziny choruje, warto najpierw wykonać badanie DNA. Pozwoli ono wykryć geny, które są za celiakię odpowiedzialne. Jeśli okaże się jednak, że tych genów nie ma – można mieć pewność co do swojego zdrowia. Przy obecności genów HLA DQ2 i/lub HLA DQ8 konieczna jest dalsza diagnostyka.
Zobacz też: Celiakia – to ona może odpowiadać za Twoje kłopoty z erekcją
Celiakia a gluten – zasady diety bezglutenowej
Zasady diety bezglutenowej są proste: nie może być od niej żadnych odstępstw. Nawet to minimalne może skończyć się bowiem ponownym zniszczeniem kosmków jelitowych i powrotem wszystkich nieprzyjemnych objawów. Rezygnacja z glutenu powinna nastąpić od razu po rozpoznaniu choroby, jednak nie wcześniej niż pojawią się wyniki.
Osoby chore na celiakię muszą być wierne diecie wolnej od glutenu przez całe życie, ponieważ obecnie na chorobę nie ma lekarstwa. Na diecie bezglutenowej nie można korzystać również z tzw. „cheatday” czy „cheatmeal”. Jedynie brak glutenu umożliwia regenerację jelit i pozwala uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Rezygnacja z glutenu – obecnie coraz łatwiejsza
Ze względu na coraz większą wykrywalność choroby oraz świadomość społeczną, produkty bezglutenowe dostępne są niemal w każdym sklepie. Najczęściej są specjalnie oznaczone (symbolem przekreślonego kłosa), dlatego nie ma problemu z ich znalezieniem. Ułożenie odpowiedniej diety staje się więc coraz prostsze i tańsze, nie wymaga też już tak dużych nakładów czasu i pracy.
Dla osób chorych powstają również specjalne restauracje i bary, które oferują wyłącznie bezglutenowe posiłki, które nie miały żadnego kontaktu z glutenem. Działa także Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, które udziela wsparcia zarówno psychicznego, jak i merytorycznego oraz dba o to, by osoby chore nie czuły się wykluczone społecznie.
To może Cię zainteresować: Przyczyny poronień – dlaczego nie udało się donosić ciąży?
Wykrycie celiakii – cała rodzina powinna się przebadać
Jeśli u jednego członka rodziny zostanie wykryta celiakia, przebadać pod jej kątem powinna się cała rodzina. Prawdopodobieństwo zachorowania w przypadku rodzeństwa, rodziców czy dzieci wynosi bowiem 16%. Umożliwi to zadbanie o zdrowie wszystkich osób. Jeśli natomiast okaże się, że nie wszyscy domownicy cierpią na celiakię – dobrze, jeśli na dietę bezglutenową przejdzie jednak cała rodzina. Uniemożliwi to kontakt osoby chorej z glutenem (nawet okruchy chleba mogą być dla niej niebezpieczne) i zapewni wsparcie psychiczne.
Hashimoto a dieta bezglutenowa – czy jest konieczna?
Czy rozwód z glutenem zawsze konieczny jest też u osób z Hashimoto? Wiele z nich otrzymuje przecież zalecenia, aby odstawić ten składnik… Hashimoto a dieta bezglutenowa – czy wszystkie osoby z zapaleniem tarczycy powinny wyeliminować gluten?
Nie! Tak naprawdę rezygnacja z tego składnika jest konieczna tylko u osób, które jednocześnie mają również celiakię. Przy Hashimoto warto więc przebadać się pod kątem trwałej nietolerancji glutenu. Tym bardziej, że celiakia i Hashimoto często współwystępują.