Testy DNA są ogólnodostępne, dlatego każda osoba zainteresowana sprawdzeniem ojcostwa, może to zrobić na własną rękę. Testy można wykonać zarówno po urodzeniu dziecka, jak i jeszcze w jego życiu płodowym – rozbudowana oferta dostępna jest w wielu laboratoriach, a od rodzaju testu na ojcostwo zależy jego ostateczna cena.
Spis treści:
Czy rodzaj testu DNA ma wpływ na cenę?
Jaka jest cena testu DNA?
Czy w testach dna są ukryte koszty?
Czy za wynik testu dna są dodatkowe opłaty?
Czy rodzaj testu DNA ma wpływ na cenę?
Ceny testów DNA na ojcostwo są zróżnicowane i trzeba liczyć się z tym, że od rodzaju testu i sposobu pobrania materiału do badania, zależy ostateczna cena. Najdroższe są testy wykonywane w ciąży – od 8 tygodnia DNA wyodrębnia się z krwi matki, natomiast od 15 tygodnia można pobrać próbkę płynu owodniowego. Wymaga to większego nakładu pracy i środków, dlatego laboratoria odpowiednio wyceniają badanie. Najtańsze jest ustalenie DNA już po urodzeniu dziecka, najlepiej na podstawie próbki samodzielnie pobranej przez rodzica. Nie wymaga to nawet wizyty w laboratorium, a więc cena badania DNA jest stosunkowo niska.
Jaka jest cena testu DNA?
Testy DNA cena jest zróżnicowana i zależy od laboratorium oraz wybranego sposobu pobrania próbki. Test na ojcostwo wykonywany w ciąży wiąże się z wydatkiem sięgającym od 2 do nawet 6 tysięcy złotych. Jeśli natomiast chodzi o testy wykonywane już po narodzinach dziecka, ich ceny zaczynają się średnio od 500 złotych. Jeśli nakaz wykonania testu DNA wyda sąd, koszty mogą wzrosnąć i wyniosą 1200-1500 złotych.
Czy w testach dna są ukryte koszty?
Może się zdarzyć, że testy DNA cena nie obejmuje ukrytych kosztów – warto sprawdzić to w szczególności w przypadku tanich ofert. Możliwe, że klient musi dodatkowo opłacić koszt przesłania próbki do laboratorium czy zestawu wymaganego do pobrania materiału. Najlepiej więc wybrać taką ofertę, do której nie trzeba dodatkowo dopłacać.
Czy za wynik testu dna są dodatkowe opłaty?
Wynik testu DNA, który otrzymuje klient, jest jest już opłacony w cenie badania. Oczywiście można poprosić o wykonanie testu z dwóch próbek czy zwiększenie ilości badanych markerów genetycznych, najlepiej do 24. Wtedy za wyniki należy dodatkowo dopłacić, jednak wymagania te należy podkreślić już w momencie oddawania próbki do badania.