Czym jest chromosom Y?
 

Czym jest chromosom Y?

Chromosom Y to jeden z bardziej przydatnych genealogicznie testów DNA, który pozwala lepiej poznać historię rodu, a także zbadać stopień pokrewieństwa między jego męskimi członkami.

Co to jest chromosom Y?
Za co odpowiada chromosom Y?
Kto przekazuje chromosom Y?
W jaki sposób można zbadać chromosom Y?

Co to jest chromosom Y?

Chromosom to nitkowata struktura, która odpowiada za przekazywanie informacji genetycznej. Jest zatem platformą do przenoszenia genów, która warunkuje rozwój organizmu, a także jego sposób działania, w tym również cechy osobowości i wyglądu. Natomiast chromosom Y to jeden z chromosomów płciowych, który występuje u większości ssaków. Obecność chromosomu Y oraz chromosomu X w jądrze komórki odpowiada za rozwój płci męskiej. Wynika to z obecności genu SRY na chromosomie.

Za co odpowiada chromosom Y?

Chromosom Y odpowiada zatem za przekazywanie męskiego materiału genetycznego. Pełni bardzo ważną rolę w genetyce i determinowaniu płci męskiej.

Kto przekazuje chromosom Y?

Wiele osób zastanawia się w jaki sposób można odziedziczyć chromosom Y. Każdy mężczyzna wyposażony jest w chromosom  X oraz Y, który przekazywany jest w materiale genetycznym plemnika. Gdy znajduje się w nim chromosom Y, dziecko ma płeć męską. W ten sposób chromosom pozostaje taki sam w linii męskiej. U kobiet wygląda to nieco inaczej, ponieważ posiadają one dwa chromosomy X, a jeden z nich przekazują biologicznemu potomstwu.

W jaki sposób można zbadać chromosom Y?

Badanie chromosomu Y jest badaniem genetycznym, które pozwala stwierdzić stopień pokrewieństwa biologicznego między wszystkimi męskimi członkami rodziny. Konfiguracje te dotyczą między innymi takich pokrewieństw jak: brat – brat, pradziadek – prawnuk czy dziadek – wnuk. Wynik badania daje możliwość odrzucenia wszelkich wątpliwości na temat stopnia pokrewieństwa. Badanie można wykonać w pełni anonimowo, jeśli wśród pacjentów pojawia się taka potrzeba lub dla cew sądowych, dzięki czemu ich wynik zyskuje moc dowodową w organach sądowych. Analiza wykonywana jest w laboratoriach na podstawie próbek materiałów genetycznych pobranych od osób zainteresowanych.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA