Badanie DNA potwierdzające ojcostwo
 

Badanie DNA potwierdzające ojcostwo

Czy trzeba być pełnoletnim, żeby zrobić test na ojcostwo, Kiedy jak najszybciej można zrobić testy na ojcostwo, Z czego zrobić test na ojcostwo, Jak rozpoznać czy testy na ojcostwo są przeprowadzone dobrze

Test na ojcostwo to badanie genetyczne pozwalające ustalić biologiczne pokrewieństwo pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa to bowiem kluczowa kwestia decydująca o całej przyszłości malucha.
Każdy człowiek dziedziczy swoje DNA po rodzicach (w 50% od matki i w 50% od ojca), a więc wykonanie testu jest możliwe poprzez porównanie próbek materiału genetycznego. 

Czy trzeba być pełnoletnim, żeby zrobić test na ojcostwo?
Kiedy jak najszybciej można zrobić testy na ojcostwo?
Z czego zrobić test na ojcostwo?
Jak rozpoznać czy testy na ojcostwo są przeprowadzone dobrze?

Czy trzeba być pełnoletnim, aby zrobić test na ojcostwo?

Mimo, że w testach na ojcostwo mogą brać udział osoby w każdym wieku, to warto zaznaczyć, że według polskiego prawa ich realizacja może się odbyć wyłącznie na zlecenie osoby pełnoletniej, czyli posiadającej minimum 18 lat.

Kiedy jak najszybciej można zrobić testy na ojcostwo?

Współczesne metody polskiej medycyny umożliwiają sprawdzenie ojcostwa w bardzo wczesnym czasie, a mianowicie w 8 lub 15 tygodniu ciąży – polega to na pobraniu z krwi ciężarnej kobiety wolnego pozakomórkowego DNA płodu.
Test na ojcostwo w ciąży od 8 tygodnia to zbadanie krwi matki oraz wymazu z policzka potencjalnego ojca dziecka. Próbka pobrana zostaje przez jedną z pielęgniarek w przychodni lub podczas wizyty domowej.
Badania na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia polega na przeanalizowaniu płynu owodniowego z wymazu z policzka matki oraz jakiejkolwiek próbki od ojca, zawierającej jego DNA. Analiza odbywa się pod ścisłą kontrolą USG podczas amniopunkcji. Test ten pozwala nie tylko potwierdzić biologiczne ojcostwo, ale informuje też o stanie zdrowia maluszka.

Z czego zrobić test na ojcostwo?

Najlepszym sposobem wykluczenia lub potwierdzenia pokrewieństwa jest pobranie próbki krwi lub wymazu z wewnętrznej strony policzka, który jest standardowym źródłem DNA. Jednak w przypadku kiedy nie ma takiej możliwości, istnieje również opcja zbadania jakiegokolwiek przedmiotu zawierającego materiał z zapisem genetycznym potencjalnego ojca. W tym przypadku dobrze sprawdzi się szczoteczka do zębów, niedopałek papierosa, kilka włosów z cebulkami czy maszynka do golenia, czyli badanie na ojcostwo na podstawie mikrośladów.

Jak rozpoznać czy testy na ojcostwo są przeprowadzone dobrze?

Pobranie wymazu z policzka jest proste, więc ryzyko jakichkolwiek nieprawidłowości spada do minimum. Sama analiza DNA należy do najbardziej wiarygodnych badań potwierdzających, których wynik szacuje się na 99,9% autentyczności.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA