Badania ojcostwa - jak zrobić?
 

Badania ojcostwa – jak zrobić?

Jak zrobić badania ojcostwa, Jakie są zalety badań ojcostwa, Po co się wykonuje badania ojcostwa, Jakie są rodzaje badań ojcostwa

Badania ojcostwa są obecnie jednym z najpopularniejszych badań przeprowadzanych w celu rozwiania wątpliwości co do ustalenia ojcostwa dziecka. Co warto wiedzieć jeśli chodzi o badania ojcostwa?

  1. Jak zrobić badania ojcostwa?
  2. Jakie są zalety badań ojcostwa?
  3. Po co się wykonuje badania ojcostwa?
  4. Jakie są rodzaje badań ojcostwa?

Jak zrobić badania ojcostwa?

Badanie ojcostwa polega na wykonaniu testu DNA, które pozwala na ustalenie ojcostwa. Test taki można wykonać w domu, ponieważ jego przeprowadzenie jest bardzo proste. Należy zamówić zestaw do samodzielnego pobrania próbki. Wymaz pobiera się z wewnętrznej strony policzka. Jeśli jednak nie zamawia się zestawu do badań można przesłać do badania  szczoteczkę do zębów albo szczotkę do włosów na której znajdzie się włos razem z cebulką. Próbki z materiałem genetycznym wysyła się do laboratorium i czeka się na wynik.

Jakie są zalety badań ojcostwa?

Niewątpliwą zaletą badań ojcostwa jest ich skuteczność oraz szybkość i bezbolesność pobierania próbek. Dodatkowym plusem testu na ojcostwo jest również pewność takiego badania, a jego wynik jest jednoznaczny. Ponieważ w badaniach bada się zestaw 16 lub 22 markerów, czasami jest ich znacznie więcej, a wynik badania jest pewny i wiarygodny.

Po co się wykonuje badania ojcostwa?

Badania ojcostwa są wykonywanie głównie dla uzyskania pewności bycia ojcem dziecka, albo wykluczenia ojcostwa. Badanie DNA wykonuje się w celu ostatecznego ustalenie lub wykluczenia ojcostwa oraz pokrewieństwa. Badanie może być wykonane do celów prywatnych wówczas wykonuje i zleca je ojciec dziecka, ale mogą być również zlecone do wykonania przez sąd. W takim wypadku badania wykonywane są w laboratorium w obecności matki dziecka oraz domniemanego ojca dziecka.

Jakie są rodzaje badań ojcostwa?

Przed paroma laty głównym badaniem na ustalenie ojcostwa było pobieranie krwi, jednak zrezygnowano z niego, głównie ze względu na mały współczynnik wiarygodności wyników. W dzisiejszych czasach wykonuje się metodę PCR – reakcja łańcuchowa polimerazy, która polega na pomnożeniu pewnych fragmentów DNA, za pomocą specjalistycznego narządzenia. Dzięki tej metodzie ilość uzyskanego DNA, pozwala na przeanalizowanie profilu genetycznego badanych. Druga metodą jest analiza RFLP – polimorfizm długości fragmentów restrykcyjnych, która polega na poddaniu szczegółowej analizie odcisków palców, często jest ona nazwana analiza wielopunktową. Analiza ta jest niezwykle dokładna i wiarygodna.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA