Z racji tego, że test na ojcostwo nie jest badaniem sprawdzającym stan zdrowia dziecka, wykracza ono poza kompetencje badań wykonywanych w szpitalu. Nie można więc wykonać testu na ojcostwo w szpitalu jako jednego z badań szpitalnych. Jeżeli zależy Ci na czasie i chcesz zrobić badanie zaraz po narodzinach dziecka, istnieje możliwość zrobienia testu poza szpitalem, w odpowiednim do tego laboratorium. Wystarczy, że zaopatrzysz się w zestaw do pobierania próbek, które od dziecka możesz pobrać już drugi dzień po narodzinach.
Tego dowiesz się z artykułu:
- Czy test na ojcostwo można zrobić w szpitalu?
- Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?
- Na czym polega test na ojcostwo?
Czy test na ojcostwo można zrobić w szpitalu?
Badanie DNA na ojcostwo nie zostanie wykonane jak badanie medyczne ani nie jest refundowane przez NFZ. Ale mam dobrą wiadomość – nie musisz czekać, aż dziecko zostanie wypisane po narodzinach ze szpitala.
Do badania będą potrzebne tylko próbki DNA, które odesłane do laboratorium zostaną przebadane i następnie stwierdzone zostanie ojcostwo dziecka. Jednym ze sposobów będzie zaopatrzenie się w zestaw do pobierania próbek i pobranie ich od nowo narodzonego dziecka oraz domniemanego ojca jeszcze w szpitalu. Do badania możesz zebrać też próbki dyskretne, np. smoczek, butelkę, czapeczkę czy gumki z pampersa.
Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?
Próbki od dziecka można pobrać od razu po narodzinach – w drugiej dobie życia jeszcze w szpitalu.
Istnieje również inny sposób, na który decyduje się wiele osób – wizyta domowa zaraz po powrocie do domu. Pielęgniarka przychodzi, aby pobrać próbki od nowo narodzonego dziecka. Podobnie jak w przypadku pobrania próbek przez rodziców lub opiekunów są one wysyłane do laboratorium, skąd przychodzi wynik testu.
Poczytaj więcej: W jakim wieku można zrobić test na ojcostwo?
Na czym polega test na ojcostwo?
Test na ojcostwo to nic innego jak porównanie materiału genetycznego dziecka i ojca. W przypadku małego dziecka mogą to być nieinwazyjne wymazy z policzka, a nawet smoczek, gumki z pampersa, pieluszka albo chusteczka.
Do wymazu z policzka wystarczy zamówić specjalny zestaw albo umówić wizytę domową pielęgniarki. Jeżeli zależy nam na czasie, warto pomyśleć o tym nieco wcześniej, by być przygotowanym, gdy dziecko przyjdzie na świat.
To może Cię zainteresować: Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo?
Brak komentarzy, bądź pierwszy!