Jak zajść w ciążę? Zobacz 3 praktyczne wskazówki
 

Jak zajść w ciążę? 3 praktyczne wskazówki

jak zajść w ciążę

Właśnie zadecydowaliście, że chcecie zostać rodzicami? Samo współżycie bez środków antykoncepcyjnych może nie wystarczyć! Warto dobrze przygotować swój organizm, żeby zwiększyć szanse na szczęśliwe rodzicielstwo. Jak zajść w ciążę i co zrobić, żeby przyspieszyć ten proces? 3 wskazówki!

Jak zajść w ciążę? 1. Pamiętajcie o dniach płodnych

Samo uprawianie seksu często nie wystarcza – musicie wiedzieć, kiedy to robić, żeby mieć największe szanse na sukces. Kobiecy organizm jest bowiem zdolny do zapłodnienia tylko przez kilka dni w miesiącu, w czasie dni płodnych – ok. 3 dni przed owulacją, w dniu owulacji i ok. 1 dzień po niej. Jeśli współżyjecie regularnie (3-4 razy w tygodniu) istnieje wysoka szansa, że uda Wam się „trafić” również na dni płodne. Warto jednak je wyznaczyć.

Dobrze także pamiętać, że zarówno zbyt rzadkie, jak i zbyt częste stosunki seksualne mogą obniżać jakość męskiego nasienia. Nie czekajcie więc cały miesiąc na „ten dzień”.

Jak zajść w ciążę? 2. Postawcie na zdrowy tryb życia

Niezdrowa dieta, używki, brak aktywności fizycznej… To wszystko może skutecznie obniżać Waszą płodność, negatywnie wpływając na jakość plemników i komórek jajowych. Jak zajść w ciążę? Postawcie na zbilansowaną dietę, wyeliminujcie alkohol i papierosy, a także regularnie uprawiajcie jakiś sport (jogging, taniec czy chociażby spacery). Przed ciążą kobieta powinna też unormować wagę, która nie może być ani za wysoka, ani za niska.

Jak zajść w ciążę? 3. Przebadajcie się

Już na etapie planowania ciąży warto wykonać badania, dzięki którym skontrolujecie swoje organizmy. Być może konieczne będzie leczenie, które – dzięki wczesnemu wykonaniu badań – rozpoczniecie już teraz, zmniejszając tym samym czas oczekiwania na dziecko. Jakie badania wykonać?

Powinny to być przede wszystkim badania podstawowe (morfologia, badanie moczu, USG narządów rodnych, badanie stężenia hormonów). Na płodność człowieka duży wpływ mają także geny, dlatego – szczególnie jeśli problem z zajściem ciążę trwa już jakiś czas – warto wykonać też kilka badań DNA. Chodzi przede wszystkim o badanie kariotypu (nawet drobne zmiany mogą powodować niepłodność czy poronienia) i w kierunku celiakii u Was obojga. Przyszła mama powinna zdecydować się też na test pod kątem trombofilii wrodzonej.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA