Jak leczyć niepłodność? Bezskutecznie staracie się o dziecko?
 

Jak leczyć niepłodność? Najpierw poznaj przyczynę


jak leczyć niepłodność

 

Bezskutecznie staracie się o dziecko? Przyczyn może być naprawdę dużo: od złego stylu życia, przez kłopoty genetyczne, po nieprawidłowości hormonalne czy anatomiczne. Oto kilka wskazówek, jak leczyć niepłodność i co zrobić, żeby niedługo cieszyć się upragnionym potomstwem.

Jak leczyć niepłodność? Najpierw poznaj przyczynę

Być może już wiecie, dlaczego Wasze starania nie przynoszą oczekiwanych efektów. Jeśli tak – świetnie! Stosujcie się do wskazówek lekarza, a na pewno niedługo się uda. Czasami wystarczą leki, innym razem konieczny będzie zabieg chirurgiczny, a jeszcze w innym przypadku – zastosowanie odpowiedniej diety (np. diety bezglutenowej przy celiakii).

Jeśli jeszcze nie udało się zdiagnozować przyczyny problemu, to najwyższy czas, by wykonać wszelkie niezbędne badania. Pamiętajcie, że za problemy z poczęciem dziecka mogą odpowiadać zarówno czynniki żeńskie, jak i męskie, dlatego diagnostyce powinniście poddać się oboje.

Jak leczyć niepłodność? Badania, które warto wykonać

Oprócz badań podstawowych (morfologia krwi, badanie moczu, badanie poziomu glukozy, lipidogram etc.) warto postawić też na te bardziej specjalistyczne. Mowa przede wszystkim o badaniach genetycznych: badanie kariotypu i testy w kierunku celiakii oraz hemochromatozy u Was obojga. Test na trombofilię wrodzoną u kobiety oraz sprawdzenie genu CFTR i regionu AZF chromosomu Y u mężczyzny.

Przydatne będą też badania anatomiczne (sprawdzające, czy budowa Waszych narządów rodnych jest prawidłowa), hormonalne (stężenie hormonów płciowych i tarczycowych) oraz badanie nasienia. U kobiety lekarz też szczegółowo prześledzi cykle menstruacyjne.

Jak leczyć niepłodność? Postaw na zdrowy tryb życia

Nawet jeśli za problemy z płodnością odpowiadają inne czynniki, zdrowy tryb życia to absolutna podstawa. Używki, kiepska dieta, brak aktywności fizycznej… To wszystko niestety niekorzystnie odbija się na Waszej płodności, obniżając jakość komórek jajowych i plemników. Do tego stres, życie w pośpiechu, ciągłe nerwy… i marzenie o dziecku zaczyna się oddalać.

Zbilansowana dieta, regularna aktywność i fizyczna i rezygnacja z używek nie tylko poprawią płodność Waszego organizmu, ale też ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA