Jeśli obserwujemy u siebie niepokojące zażółcenie skóry i oczu, koniecznie sprawdźmy czy nie jest to symptom wirusowego zapalenia wątroby lub genetycznej choroby, czyli zespołu Gilberta.
Skąd bierze się zażółcenie skóry i oczu?
Zażółcenie skóry oraz oczu spowodowane jest zbyt wysokim poziomem bilirubiny, czyli pomarańczowego barwnika, który jest efektem rozpadu czerwonych krwinek. Powstała w ten sposób bilirubina wolna, w następnej kolejności przenoszona jest do wątroby, gdzie powinna zostać zmieniona na bilirubinę sprzężoną (u osób zdrowych). Następnie transportowana jest do dróg żółciowych, a w ostatecznej kolejności może zostać wydalona z organizmu w bezpieczny sposób. Gdy poziom bilirubiny w organizmie staje się zbyt wysoki (powyżej 2 mg/dl), trafia ona także do komórek oczu i skóry, przez co nadaje im właśnie charakterystyczny żółty kolor.
Czynniki odpowiedzialne za zażółcenie skóry i oczu
Zażółcenie skóry może być spowodowane zarówno podwyższeniem poziomu sprzężonej bilirubiny, jak i jej wolnej wersji. W pierwszym wypadku, za zażółcenie skóry i oczu odpowiada najczęściej zastój żółci lub choroby wątroby. Z kolei w drugim przypadku, reakcja ta spowodowana jest nadmiernym rozpadem czerwonych krwinek lub najczęściej zespołem Gilberta, który dotyka nawet 1 osobę na 20.
Zażółcenie skóry a zespół Gilberta
Zespół Gilberta spowodowany jest nieprawidłowym działaniem enzymu UGT, który powinien zmieniać bilirubinę wolną w jej sprzężoną formę. Wśród najczęstszych symptomów choroby możemy wyróżnić bóle brzucha, nudności, osłabienie i częste infekcje, a także właśnie nadmierne zażółcenie skóry i oczu. Osoby, u których podejrzewane jest to schorzenie, powinny potwierdzić przypuszczenia poprzez wykonanie badań DNA genu UGT1A1. Leczenie zespołu Gilberta obejmuje implementację odpowiedniego trybu życia, jednak warto także pamiętać, iż osoby dotknięte tą chorobą bardzo często reagują alergicznie na popularne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także anestetyki.