Celiakia objawy u dzieci. Jak wygląda diagnostyka schorzenia?
 

Celiakia objawy u dzieci. Jak wygląda diagnostyka schorzenia?

objawy celiaki

Celiakią określamy trwałą nietolerancję na gluten oraz stan kiedy jego spożycie prowadzi do stopniowego niszczenia kosmków jelitowych u chorej osoby. Rodzice malucha dotkniętego celiakią muszą więc zwrócić uwagę na zapewnienie mu odpowiedniej diety i pilnowanie, by nie spożywał on produktów zawierających m.in. pszenicę, żyto, jęczmień czy też owies. Jednakże nie należy stosować takiej diety bez uprzedniej konsultacji z lekarzem i przeprowadzenia badań genetycznych.

Objawy celiakii – kiedy powinniśmy zwrócić się do lekarza?

Istnieją pewne objawy celiakii, które jasno dają nam do zrozumienia, że warto wybrać się z dzieckiem do lekarza i przeprowadzić niezbędne testy. Do najczęściej spotykanych symptomów nietolerancji glutenu można zaliczyć m.in. problemy z żołądkiem i trawieniem, wzdęcia, nudności, a także wymioty. Nierzadko pojawiają się również objawy niezwiązane stricte z układem pokarmowym, takie jak anemia, niski wzrost czy problemy skórne.

Celiakia objawy – jakie badania wykonać?

Warto pamiętać, iż celiakia jest schorzeniem genetycznym, dlatego też najlepszą metodą jej diagnozy są testy DNA, które sprawdzają pacjenta na obecność konkretnych genów. Są one w stanie całkowicie wykluczyć chorobę lub skierować pacjenta w kierunku odpowiedniego leczenia. Co więcej, badania genetyczne pozwalają uniknąć innej inwazyjnej metody diagnostyki celiakii, czyli biopsji jelita cienkiego.

Objawy celiakii a wiek malucha

Największy problem w zdiagnozowaniu nietolerancji glutenu stanowi wiek dziecka. Celiakia objawy – w przypadku objawów, które pojawiają się u niego po 3 roku życia mogą znacznie utrudnić rozpoznanie choroby i być mylone z innymi dolegliwościami. Dlatego też warto przebadać malucha zanim skończy on 36 miesięcy.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA