Celiakia badanie genetyczne - wykonaj je jako pierwsze
 

Celiakia badanie genetyczne – wykonaj je jako pierwsze

celiakia badanie

Celiakia to jedna z chorób, której wykrycie zwykle trwa bardzo długo. Średni czas postawienia diagnozy celiakii w Polsce wynosi aż 10 lat. W tym czasie organizm pacjenta jest już zwykle całkowicie zniszczony. Nieleczona celiakia może nawet doprowadzić do raka jelita grubego dlatego wykonanie stosownych badań jest kluczowe dla Twojego zdrowia.

Celiakia badanie – ale jakie?

Celiakia badanie to jedna z najczęściej wpisywanych fraz w okno wyszukiwarki Google. To dowód na to, że większość Polaków nie wie jakie badanie wykonać, aby wykryć celiakię. Zwykle diagnostykę rozpoczyna się od wykonania testów genetycznych – celiakia jest chorobą genetyczną a więc do jej wystąpienia konieczne jest posiadanie pewnego układu genów – HLA DQ2.2, DQ2.5 oraz DQ8. Jeśli pacjent nie ma genów oznacza to, że nie ma celiakii i prawdopodobnie nigdy jej mieć nie będzie.

Celiakia badanie genetyczne – wykonaj je jako pierwsze

Badanie genetyczne na celiakię jest proste, bezbolesne i nieinwazyjne. Jego największą zaleta jest jednak to, że pozwala wykluczyć chorobą prawie ze 100% pewnością. Żaden inny test w kierunku celiakii nie daje takiej możliwości. Dlatego diagnostykę najlepiej rozpocząć właśnie od badania DNA. Jeśli wynik będzie negatywny – brak genów odpowiedzialnych za celiakię, na tym etapie możesz właściwie zakończyć badania na celiakię. Jeśli się okaże, że masz predyspozycję genetyczną do tej choroby będziesz musiał wykonać przeciwciała.

Celiakia badanie przeciwciał

Badanie przeciwciał jest złotym standardem wśród testów na celiakię. Dzięki temu badaniu możemy często potwierdzić, że choroba jest aktywna. Zdarza się jednak, że pacjent z celiakią pomimo aktywnej choroby nie ma podwyższonych przeciwciał we krwi. Dlatego też jeśli odczuwa objawy charakterystyczne dla choroby trzewnej, a wynik tego badania jest negatywny nie powinniśmy kończyć swoich poszukiwań. Może sie okazać, że konieczna będzie biopsja.

Jakie przeciwciała badamy:

  • przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG),
  • przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA),
  • przeciwko deamidowanej gliadynie (potocznie: „nowej gliadynie” DGP lub GAF).

Celiakia badanie – biopsja

Dzięki biopsji możemy ocenić stan swoich jelit. Jeśli masz chorobę trzewną to prawdopodobnie Twoje kosmki jelitowe są zniszczone. Można to dostrzec właśnie dzięki biopsji.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA