Jak pobrać dyskretnie próbki do testu na ojcostwo od dziecka?

test na ojcostwo

Aby prywatne badanie ojcostwa mogło zostać zrealizowane, niezbędne jest pobranie próbek od domniemanego ojca oraz dziecka. Dzieci na ogół boją się wizyt w placówkach medycznych. Dlatego też poboru próbek do testu najlepiej dokonać w przyjaznych maluchowi, komfortowych warunkach czyli w domu! Pobranie próbek do testu ojcostwa jest wręcz banalnie proste i na pewno każdy rodzic będzie w stanie sobie z tym poradzić.

Pobranie próbek u małego dziecka

Standardowym źródłem materiału genetycznego do prywatnego testu na ojcostwo jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Pozyskuje się go za pomocą wymazówek, czyli patyczków zakończonych bawełnianymi końcówkami. Sama procedura pobrania jest szybka i całkowicie bezbolesna. Rodzice często zadają sobie jednak pytanie, jak dyskretnie pobrać próbki do testu na ojcostwo? Nie chodzi tutaj oczywiście o zatajenie czegoś przed naszą pociechą, ale o oszczędzenie mu ewentualnego stresu. Okazuje się, że istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów…

Jednym z nich może być pobranie wymazu podczas zabawy. Doskonałym pretekstem do otwarcia buzi przez dziecko może być zabawa w dentystę. Poprośmy więc, aby szeroko otworzyło usta, a my (rodzice – dentyści) sprawdzimy czy wszystkie ząbki są zdrowe, przy okazji pocierając wymazówką o wewnętrzną stronę policzka. Pobór próbek można przeprowadzić również podczas snu. Należy robić to jednak bardzo ostrożnie i delikatnie, aby nie zbudzić śpiącego malucha.

Pobranie próbek u większego dziecka

Pobranie wymazów u kilkunastoletniego dziecka jest już nieco trudniejsze. Nastolatek nie da się tak łatwo „oszukać”. Jeśli więc nie chcemy wymawiać przy dorosłym dziecku słów „badanie ojcostwa”, starajmy się przede wszystkim nie poruszać tego tematu w jego obecności. Wyrażenie „test na ojcostwo” nawet jeśli wcześniej nieznane, a tylko zasłyszane, na pewno wzbudzi jego ciekawość i dalsze niezręczne pytania…Warto podkreślić, że pobranie próbek (wymazów z policzka) może nastąpić przy okazji innych badań diagnostycznych, np. genetycznego testu na celiakię czy też nietolerancję laktozy.


Zobacz też:

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA