Przyczyny poronień – dlaczego nie udało się donosić ciąży?

przyczyny poronień

Twoja partnerka poroniła, a Ty chcesz pomóc jej w tym trudnym okresie? Warto poznać możliwe przyczyny poronień i dowiedzieć się, jakie badania dobrze wykonać po stracie. Za poronienia odpowiadają przede wszystkim czynniki genetyczne, a także problemy hormonalne, wady w budowie narządów płciowych, infekcje czy czynniki immunologiczne.

Genetyczne przyczyny poronień – nieprawidłowości obecne u dziecka

Duża liczba poronień (przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży) wiąże się z nieprawidłowościami chromosomowymi dziecka, które najczęściej występują de novo . Są one zatem zwykle losowe i spontaniczne, niezależne od rodziców. Istnieje niewielkie ryzyko, że wystąpią również w kolejnej ciąży.

Genetyczne przyczyny poronień – nieprawidłowości obecne u rodziców

Również nieprawidłowości genetyczne u rodziców mogą przyczyniać się do straty ciąży. Przykładem mogą być wady w kariotypie (mamy lub taty) , które w niektórych przypadkach nie dają widocznych objawów.

Inną możliwą przyczyną poronienia jest trombofilia wrodzona u kobiety, która również nie objawia się w widoczny sposób, ale wpływa na zwiększenie krzepliwości krwi i zwiększa ryzyko straty (oraz innych powikłań).

Do genetycznych przyczyn poronień należy też celiakia – niezdiagnozowana i nieleczona wiąże się m.in. z obecnością licznych niedoborów, które mogą powodować poronienie, a u mężczyzn obniżenie jakości nasienia.

Hormonalne przyczyny poronień

Utrata może być także związana z problemami hormonalnymi – płciowymi (LH, FSH, estrogeny, progesteron, androgeny, prolaktyna) i/lub tarczycowymi (TSH, FT3, FT4). Nieprawidłowe stężenie hormonów może m.in. utrudniać rozwój ciąży albo uniemożliwiać zagnieżdżenie zarodka.

Anatomiczne przyczyny poronień

Wady w budowie anatomicznej organów płciowych – np. macica dwurożna, mięśniaki macicy, niewydolność szyjki macicy czy endometrioza – także mogą powodować kłopoty z utrzymaniem ciąży czy zagnieżdżeniem zarodka. Niektóre te wady są wrodzone, inne nabyte.

Immunologiczne przyczyny poronień

Chodzi głównie o problemy z układem immunologicznym kobiety, z powodu których wytwarzane są przeciwciała uniemożliwiające donoszenie ciąży. Do schorzeń tego typu należą m.in. zespół antyfosfolipidowy (zespół Hughesa), którego skutkiem może być niewydolność łożyska.

Infekcyjne przyczyny poronień

Cytomegalia, różyczka, toksoplazmoza, świnka… To przykładowe infekcje, które mogą wywoływać zaburzenia w rozwoju dziecka. Co ważne, niektóre choroby – np. toksoplazmoza czy różyczka – nie są zagrożeniem dla kobiety, jednak mogą być groźne dla dziecka.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA