Palenie papierosów przed testem na ojcostwo – czy wpływa na wynik?

palenie papierosów przed testem na ojcostwo, czy można palić papierosy przed testem na ojcostwo

Palisz papierosy i zastanawiasz się, czy ma to jakiś wpływ na wynik badania genetycznego? Warto wiedzieć, że palenie papierosów przed testem na ojcostwo nie wpływa na wynik badania i nie ma żadnego znaczenia dla DNA. 

Może się jedynie zdarzyć, że – jeśli wykonujesz badanie na podstawie wymazu z policzka – będzie go trzeba pobrać raz jeszcze (gdy zapalisz zaraz przed pobraniem i materiał będzie zbyt zanieczyszczony).

Palenie papierosów przed testem na ojcostwo nie ma wpływu na wynik badania DNA

Analizowane w teście na ojcostwo fragmenty DNA są niezmienne i nie ulegają modyfikacjom w trakcie życia. Będą takie same bez względu na różne czynniki, np. Twój wiek, stan zdrowia, przebyte choroby, zażywane leki czy właśnie stosowane używki (w tym papierosy czy alkohol).

Palenie papierosów nie ma więc znaczenia dla badania na ojcostwo i nie wpływa na wynik. Rezultat będzie zawsze taki sam i jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy ojcostwo, dlatego test wystarczy wykonać raz w życiu i nie trzeba będzie już nigdy go powtarzać.

Ciekawy artykuł: Z tych próbek można wykonać badanie DNA

A co z zaleceniami laboratoriów?

Laboratoria zalecają, by ok. 1-2 godziny przed pobraniem wymazów do badania genetycznego nie jeść, nie pić, nie żuć gumy, nie palić papierosów i nie zanieczyszczać jamy ustnej w inny sposób. Dlaczego?

Z prostego powodu – aby na wymazówce nie znalazły się resztki, które zanieczyszczą w jakiś sposób materiał. Jeśli tak się stanie, być może konieczne będzie powtórne pobranie wymazu, co przedłuży wydanie wyniku.

To może Cię zainteresować: Badania ojcostwa na podstawie mikrośladów? Zrobi je doświadczone laboratorium

Niedopałek papierosa też może być próbką do badania

Badania na ojcostwo można wykonać na podstawie dowolnej próbki z materiałem genetycznym – w tym m.in. niedopałka papierosa albo filtra z e-papierosa lub fajki. Nie ma zatem konieczności przekazywania wymazów z policzka, by uzyskać całkowicie jednoznaczny wynik.

Do testu na ojcostwo nadają się naprawdę bardzo różne próbki z materiałem genetycznym badanej osoby. Oprócz niedopałka papierosa mogą to być też np. używana maszynka do golenia, używana szczoteczka do zębów, nadgryzione ciastko, włosy z cebulkami, smoczek czy gryzaczek, chusteczka ze śladami kataru czy tampon lub podpaska

Chcesz dowiedzieć się więcej o badaniu na ojcostwo? Napisz info@testynaojcostwo.pl

 

5/5 - (4 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA