Z dziećmi trzeba rozmawiać – to nie ulega wątpliwości. Musimy być jednak świadomi, że to, co mówimy naszym pociechom i w jaki sposób się do nich zwracamy ma ogromny wpływ na ich rozwój. Poznaj 8 rzeczy, które warto mówić dziecku każdego dnia.
1. Wiele dla mnie znaczysz
To bardzo istotne, aby uświadamiać dziecko jak wiele dla nas znaczy i że zawsze liczymy się z jego zdaniem. Bywają momenty, kiedy dziecko może poczuć, że jest mniej ważnym członkiem rodziny, np., gdy pojawia się młodsze rodzeństwo. W takiej sytuacji my, jako rodzice, musimy zadbać o to, aby malec nie poczuł się odsunięty.
2. Możesz na mnie liczyć
Dziecko musi mieć poczucie, że w razie problemu, np. w szkole, może liczyć na nasze wsparcie i pomoc. Maluch powinien wiedzieć, że w trudnych sytuacjach zawsze może zwrócić się do nas po radę, a my jako rodzice spróbujemy podpowiedzieć mu jak rozwiązać jego problem.
3. Doceniam Ciebie i Twoje starania
Dzieci lubią widzieć, jak doceniamy ich starania, chwalimy za każdy najdrobniejszy sukces. Jeśli więc nasze dziecko samodzielnie się ubrało, mimo że wcześniej nie szło mu to zbyt dobrze, jeśli dostało w szkole piątkę z przedmiotu, za którym nie przepada, pochwalmy je za to. Pochwała wzmocni w nim poczucie własnej wartości i zachęci do pozytywnych zachowań. Róbmy to jednak z głową – przesadne chwalenie może przynieść odwrotny skutek. Jeśli będziemy chwalić malucha za wszystko, to po pewnym czasie, może przestać się starać.
4. Co o tym sądzisz?
Każde dziecko pragnie, aby rodzic liczył się z jego zdaniem. Wiadomo, że jako opiekunowie w wielu sprawach musimy podjąć decyzję za nie. Nie oznacza to jednak, że musimy organizować mu czas, czy narzucać swoje racje. Dajmy dziecku możliwość wyrażenia własnej opinii, choćby w kwestii panowania wolnego czasu. Możemy np. powiedzieć: „ Teraz odrobisz lekcje, a potem pójdziemy pograć w pikę. Co o tym sądzisz?”
Zobacz też: 5 wskazówek, jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie
5. Opowiedz mi o tym
Dzieci lubią, kiedy okazujemy im zainteresowanie. Jeśli więc Twoja pociecha chce podzielić się z Tobą swoimi uczuciami lub po prostu opowiedzieć, co przydarzyło jej się na szkolnej wycieczce czy podczas zabawy z kolegami, wysłuchaj jej. Pamiętaj – dziecko słuchane w dzieciństwie stanie się słuchającym dorosłym.
6. Przepraszam
Rodzic też człowiek i błędy popełnia. Najważniejsze, to umieć się do nich przyznać. Jeśli więc zrobiłeś coś źle lub popełniłeś jakąś gafę, powiedz o tym otwarcie i przeproś. Wielu rodzicom słowo „przepraszam” ciężko przechodzi przez gardło. Bo przecież w oczach dziecka chcą uchodzić za autorytet. Pamiętajmy jednak, że dziecko, które w dzieciństwie słyszy słowo „przepraszam”, będzie używało tego słowa również w dorosłości. To samo dotyczy takich zwrotów jak „proszę” i „dziękuję”.
7. Na pewno dasz sobie radę
Albo „Wierzę w Ciebie” – te słowa chce usłyszeć chyba każde dziecko, które staje w obliczu jakiegoś trudnego wyzwania. W takich chwilach ważne jest, abyśmy dopingowali malca w dążeniu do celu i dawali mu poczucie, że wierzymy w jego możliwości.
8. Kocham Cię
To chyba najważniejsze słowo spośród wszystkich wymienionych na tej liście. Każde dziecko lubi je co jakiś czas usłyszeć z ust rodzica. Dlaczego „Kocham Cię” jest takie ważne? Słowo to jak żadne inne ma ogromną moc. Zapada głęboko w świadomości małego człowieka i zostaje z nim już do końca życia.
Podsumowując. Pamiętaj! Aby dziecko mogło stać się w przyszłości dobrym, empatycznym i pewnym siebie człowiekiem, już od najmłodszych lat musi mieć poczucie, że jest akceptowane, doceniane i kochane.
Brak komentarzy, bądź pierwszy!