Hemochromatoza – możliwa przyczyna dysfunkcji seksualnych

hemochromatoza

Impotencja, brak popędu seksualnego, niepłodność… Może spowodować je nieleczona hemochromatoza! To choroba metaboliczna – nawet 3,8 miliona Polaków ma minimum jedną zmianę w genie, który za nią odpowiada. Dowiedz się, jak chronić się przed hemochromatozą, jak ją diagnozować i leczyć.

Hemochromatoza – na czym polega?

Hemochromatoza to schorzenie, które polega na nadmiernym przyswajaniu żelaza z suplementów i jedzenia. Później pierwiastek odkłada się w narządach, prowadząc do poważnych uszkodzeń. Jeśli masz hemochromatozę, brak leczenia może powodować problemy wątrobą, serem, trzustką, szpikiem kostnym, stawami, nerkami, przysadką mózgową i innymi organami. Najczęściej choroba spowodowana jest obecnością mutacji w genie HFE.

Hemochromatoza – pierwsze objawy Cię zaskoczą

Są bowiem bardzo nieoczywiste i mogą być kojarzone z innymi chorobami. Chodzi m.in. o przewlekłe zmęczenie, osłabienie organizmu, bóle brzucha i inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle stawów i powiększenie wątroby. Badania krwi mogą wykazać też lekko podwyższony poziom aminotransferaz. Tego typu objawy możesz obserwować u siebie ok. 30-40. roku życia.

Hemochromatoza – nieleczona może skutkować m.in. impotencją

I innymi problemami na tle seksualnym oraz z narządami płciowymi, np. spadkiem lub całkowitym zanikiem libido, hipogonadyzmem czy niepłodnością. Inne z późnych objawów to m.in. brązowe plamy na skórze, cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca czy nawet marskość lub rak wątroby.

Tego typu powikłania występują wówczas, gdy organizm jest już znacząco przeładowany żelazem – ok. 50. roku życia.

Test DNA – sprawdź, czy masz hemochromatozę

Jeśli masz objawy hemochromatozy, a badanie krwi pokazuje podwyższone stężenie żelaza, jednoznaczną diagnozę można postawić na podstawie badania DNA. Im szybciej dowiesz się, czy masz mutację HFE, tym szybciej będziesz mógł rozpocząć ewentualne leczenie. Dzięki temu uchronisz się przed niebezpiecznymi i nieprzyjemnymi powikłaniami.

Leczenie hemochromatozy – najskuteczniejsze, gdy nie ma poważnych zmian

Jeśli organy nie są jeszcze uszkodzone, możliwe jest zapobiegnięcie wystąpieniu nieprawidłowości w ich pracy. Terapia hemochromatozy obejmuje dietę i upuszczanie krwi – na początku 1-2 razy w tygodniu, żeby unormować poziom żelaza, a potem co kilka miesięcy. Krwioupusty przypominają procedurę oddawania krwi.


Czat

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA