Zakrzepica – jakie są czynniki zwiększonego ryzyka?
 

Zakrzepica – jakie są czynniki zwiększonego ryzyka?

zakrzepica

U dużej liczby osób zakrzepica nie daje widocznych objawów, w ukryciu prowadząc np. do zatoru płucnego. Wyższe ryzyko wystąpienia zakrzepów mają między innymi osoby z trombofilią wrodzoną, czyli genetyczną skłonnością do nadkrzepliwości. Jakie jeszcze czynniki zwiększają ryzyko zakrzepicy i co warto wiedzieć?

Zakrzepica a trombofilia wrodzona

Wrodzona trombofilia – genetyczna tendencja do nadkrzepliwości i powstawania zakrzepów – nie objawia się w widoczny sposób. To oznacza, że wykryć można ją tylko badaniem DNA. W takim badaniu sprawdzane są między innymi mutacja czynnika V Leiden i genu protrombiny. Gdy działają inne czynniki ryzyka, trombofilia wrodzona znacznie podwyższa możliwość wystąpienia zakrzepicy i jej powikłań. Co ważne, ta genetyczna skłonność wiąże się też z większym ryzykiem poronień, w tym nawykowych.

Dodatkowe czynniki ryzyka zakrzepicy – jakie są?

Wyższe ryzyko zakrzepicy jest związane m.in. z korzystaniem z antykoncepcji hormonalnej dwuskładnikowej lub hormonalnej terapii zastępczej, operacją, paleniem papierosów, otyłością, ciążą, połogiem czy długim unieruchomieniem. Te czynniki kumulują się, dlatego np. paląca papierosy kobieta, korzystająca z antykoncepcji hormonalnej jest bardziej narażona na powstawanie zakrzepów.

Jak objawia się zakrzepica?

Jeśli już wystąpią objawy, najczęściej związane są z zakrzepami w nogach. Do możliwych symptomów zakrzepicy należą:

  • ból kończyny/kończyn;
  • obrzęk, opuchnięcie kończyny/kończyn;
  • ucieplenie kończyny;
  • zasinienie i/lub zaczerwienienie skóry.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA