Pierwsze objawy ciąży - jak je rozpoznać? Sprawdź!
 

Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać?

pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży u każdej kobiety mogą być trochę inne. Istnieją jednak takie oznaki, które występują bardzo często. Co może zatem świadczyć o tym, że rozwija się nowe życie i że już za kilka miesięcy zostaniecie rodzicami? Sprawdź!

Pierwsze objawy ciąży – zanik miesiączki i krwawienie implantacyjne

Brak miesiączki to dla wielu kobiet pierwszy objaw ciąży, który sprawia, że sięgają po test ciążowy. Co jednak ważne, spóźniający się okres bywa czasem mylony z tak zwanym krwawieniem implantacyjnym. Czym jest to krwawienie?

Występuje u części kobiet kilka dni po spodziewanym terminie okresu i wiąże się z zagnieżdżaniem zapłodnionej komórki. Krwawieniu implantacyjnemu rzadko towarzyszą bóle w podbrzuszu, czasami ma też ono formę plamienia.

Inne pierwsze objawy ciąży

Częstym objawem ciąży jest tkliwość i bolesność piersi. Biust może również powiększać się już na tym etapie, czasami ciemnieją też brodawki. Z powodu zmian hormonalnych nierzadko pojawia się też zwiększone parcie na pęcherz. Inne pierwsze objawy ciąży to mdłości, zaparcia, wymioty, nadwrażliwość na zapachy czy zgaga.

Do pierwszych objawów ciąży należą też m.in. nadmierna senność, wahania nastrojów, zmęczenie i osłabienie organizmu. Niektóre przyszłe mamy zauważają u siebie też spadek apetytu, zawroty głowy, omdlenia.

Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać?

U każdej kobiety mogą wystąpić trochę inne objawy, o trochę innym natężeniu, nie wszystkie są obecne razem. Niektórym przyszłym mamom dokuczają niemal wszystkie, a inne czują się przez całą ciążę świetnie. Nie ma więc reguły – wszystko zależy od takich czynników jak hormony, stan emocjonalny, pora roku, nawyki żywieniowe, stan zdrowia i wielu innych.

Podejrzewając ciążę, warto wykonać test ciążowy oraz badanie krwi (stężenie hormonu beta-HCG). Dobrze udać się również do ginekologa. Warto również dawać sobie sprawę, że zanik miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Okres rozregulowuje się np. pod wpływem kłopotów hormonalnych, silnego stresu, zmiany klimatu czy infekcji.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA