Cena badania DNA – od czego zależy? - Testynaojcostwo.pl
 

Cena badania DNA – od czego zależy?

cena badania dna

Wybór badań DNA jest bardzo duży. Pacjenci często nie wiedzą wiec, jaki test wybrać i na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji. Cena badania DNA jest ważna, ale co może na nią wpływać i na jakie elementy warto zwrócić uwagę?

Cena badania DNA – ważny jest zakres testu

Badania DNA cena – od czego zależy? Często zdarza się, że określone schorzenia powodowane są przez różne geny, warianty, haplotypy… Zbadanie tylko jednego nie będzie więc niosło za sobą dużej wartości diagnostycznej. Warto więc kierować się nie tylko nazwą badania, ale przede wszystkim jego zakresem. Chociaż cena badania DNA o pełnym zakresie może być wyższa, tylko wtedy wynik będzie pomocny w diagnostyce.

Cena badania DNA – sprawdź, czy laboratorium ma certyfikaty

Zewnętrzne kontrole międzylaboratoryjne pozwalają sprawdzić jakość wykonywanych w danym laboratorium badań. Niestety nie są to kontrole obowiązkowe, dlatego nie wszystkie placówki się na nie decydują. Sprawdź, czy laboratorium może pochwalić się więc uzyskanymi certyfikatami.

Cena badania DNA – jakość odczynników

Aby lekarz mógł postawić diagnozę, badanie genetyczne powinno być przeprowadzone na odczynnikach z certyfikatem IVD. Warto wiec wybrać laboratorium, które z nich korzysta.

Cena badania DNA – czas wykonywanej analizy

Dłuższy czas oczekiwania na wynik może obniżać cenę badania DNA, jednak najczęściej wiąże się z mniejszą liczbą badań wykonywanych w danym laboratorium. A to dlatego, że takie laboratorium prawdopodobnie przez dłuższy czas zbiera próbki od pacjentów, aby potem obniżyć koszty, rozkładając je na większą liczbę badań.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA