Na rynku dostępnych jest wiele ofert badań DNA. Większość z nas zwraca uwagę na cenę. Czy to jednak zawsze dobry wyznacznik? Badanie DNA koszt – zobacz, jakie czynniki są ważne i czym się kierować przy wyborze badania i laboratorium.
Badania DNA koszt – zakres realizowanego testu
Gdy szukasz badania, często kierujesz się przede wszystkim nazwą. Jednak nie wszystkie badania opisane jako „trombofilia wrodzona” czy „celiakia” będą miały taką samą wartość diagnostyczną. Dlaczego? Przykładem niech będzie badanie na celiakię. Analiza haplotypów DQ2.2 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03:02) to pełny zakres. Jeśli nie wszystkie te geny będą badane, może się okazać, że występuje u Ciebie inny, nieanalizowany w danym badaniu.
Badania DNA koszt – kontrole wewnętrzne
Badania DNA cena – dlaczego kontrole są ważne i na czym one polegają? Chodzi o kontrole, które przeprowadza laboratorium podczas realizacji badania. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko błędu ludzkiego, można mieć też pewność, że poprawnie działa sprzęt i że każdy etap badania realizowany jest prawidłowo.
Badania DNA koszt – odczynniki z certyfikatem IVD
Gdy chcesz zrobić badania DNA koszt jest istotny, ale ważna jest również jakość odczynników. Te z certyfikatem mogą być droższe i mogą wpływać na cenę badania, ale gwarantują też, że będzie ono miało wartość diagnostyczną. Niektóre laboratoria korzystają z odczynników wyprodukowanych przez siebie, nie poddając ich kontrolom zewnętrznym.
Badania DNA koszt – możliwość ponownego pobrania materiału
Rzadko, jednak może zdarzyć się sytuacja, w której konieczne jest pobranie próbki raz jeszcze. Warto wybrać więc taką ofertę, w której za ponowne pobranie nie trzeba dopłacać.