Badania ojcostwa – jakie można wykonać?

badania ojcostwa

Genetyczne badania ojcostwa to najpewniejszy sposób, by sprawdzić, czy domniemany ojciec to biologiczny ojciec badanego dziecka. Testy DNA można wykonać dla własnej wiedzy (w ciąży i po narodzinach dziecka) oraz do celów sądowych.

Badania ojcostwa dla własnej wiedzy – w ciąży

W ciąży badania ojcostwa można wykonać już… Od 8. tygodnia! Tak wcześnie można więc zyskać pewność, czy dany mężczyzna to biologiczny ojciec danego dziecka. Taki test przeprowadza się na podstawie próbki krwi ciężarnej. Dlaczego? Z tej próbki wyizolować można zarówno jej DNA, jak i DNA jej dziecka. Od mężczyzny pobiera się wymaz z policzka. Po 15. tygodniu ciąży można wykonać także test na ojcostwo, pobierając próbki podczas badań prenatalnych.

Badanie ojcostwa dla własnej wiedzy – po narodzinach

Od drugiej doby życia dziecka można wykonać badania ojcostwa na podstawie dowolnych próbek (wymazy z policzka, smoczek, maszynka do golenia, włosy z cebulkami etc.). W takim badaniu wystarczy udział dziecka i domniemanego ojca.

Co ważne, wynik badania dla własnej wiedzy też można wykorzystać w sądzie. Zwykle jest dowodem wstępnym, ale w określonych przypadkach może okazać się też rozstrzygającym.

Badania ojcostwa do celów sądowych

Badanie ojcostwa do sądu wymagają zastosowania procedury – obejmującej m.in. pobranie próbek w punkcie i w obecności świadków, sprawdzenie tożsamości, wydanie ekspertyzy. Wynik takiego testu jest najczęściej dowodem rozstrzygającym w sprawach o zaprzeczenie czy ustalenie ojcostwa. Badanie sądowe można wykonać bez skierowania z sądu.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA