Męczy Cię ból brzucha? Sprawdź, o czym może świadczyć

Ból brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości. Może być objawem zarówno niegroźnych schorzeń, które miną po krótkim czasie (np. niestrawności), jak i niebezpiecznych chorób (np. hemochromatozy). Sprawdź, jakie mogą być przyczyny Twojego bólu.

Kiedy ból brzucha jest raczej niegroźny?

Jeśli zjadłeś wczoraj coś nieświeżego, zjadłeś lub wypiłeś za dużo czy po prostu zaraziłeś się popularną „jelitówką” – Twój ból brzucha nie świadczy raczej o groźnym schorzeniu. Oprócz bólu masz prawdopodobnie mdłości, biegunkę, być może lekką gorączkę.

Oczywiście musisz pamiętać, że nawet pozornie niegroźne zatrucie czy grypa żołądkowa mogą doprowadzić do odwodnienia czy innych kłopotów ze zdrowiem. Pamiętaj więc o tym, by pić dużo wody i odpoczywać, a jeśli objawy nie ustępują 2-3 dni – udać się do lekarza.

Ból brzucha – jeden z objawów nietolerancji pokarmowej

Bóle brzucha i inne problemy żołądkowo-jelitowe (np. wzdęcia, zaparcia, mdłości, biegunki) mogą świadczyć o nietolerancji laktozy i/lub trwałej nietolerancji glutenu (celiakii). Nietolerancja laktozy dotyczy aż 1/3 Polaków i może wiązać się nie tylko z bólem brzucha, ale też z astmą, problemami skórnymi czy osteoporozą.

Zobacz też:  Celiakia – to ona może odpowiadać za Twoje kłopoty z erekcją

O swojej celiakii nie wie natomiast aż 95% chorych. Tymczasem to niebezpieczna choroba autoimmunologiczna (o podłożu genetycznym), która może powodować nawet depresję, niepłodność, poronienia czy zwiększać ryzyko zachorowania na raka.

Co ważne, celiakia i nietolerancja laktozy często występują razem. W wielu przypadkach nietolerancję laktozy powoduje właśnie celiakia i wtedy wystarczy eliminacja glutenu, by poczuć się lepiej (w takim przypadku laktozy nie trzeba eliminować).

Gdy ból brzucha jest spowodowany inną chorobą genetyczną

Innym schorzeniem o podłożu genetycznym, w którego przebiegu możesz mieć m.in. ból brzucha, jest hemochromatoza. To choroba związana z nadmiernym odkładaniem żelaza, co niszczy wiele narządów.

Ciekawy artykuł: Hemochromatoza – możliwa przyczyna dysfunkcji seksualnych

Nieleczona hemochromatoza może powodować również cukrzycę, impotencję, nadciśnienie, marskość wątroby czy aż 200 razy podwyższać ryzyko zachorowania na raka wątrobowokomórkowego. Ból brzucha to jeden z pierwszych objawów tej groźnej choroby. Inne z nich to zmęczenie i osłabienie czy bóle stawów.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA