Co to jest krew pępowinowa i dlaczego się ją bankuje?
 

Co to jest krew pępowinowa i dlaczego się ją bankuje?

krew pępowinowa

Krew pępowinowa to krew, która pozostaje w łożysku i pępowinie, gdy urodzi się dziecko. Zawiera komórki macierzyste, które można wyizolować, a w przyszłości wykorzystać do leczenia. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swojej pociechy, możesz też skorzystać z alternatywy dla bankowania, np. testu NOVA.

Krew pępowinowa – pobranie i przechowywanie

W jaki sposób pobiera się krew pępowinową? To proste i neutralne dla dziecka. Po przecięciu pępowiny pobiera ją zwykle położna (z użyciem specjalnego zestawu). Pobraną krew przechowuje się następnie w banku komórek macierzystych.

Jeśli chcesz bankować krew dla własnego użytku, musisz jednak liczyć się z dużymi kosztami. Na początku konieczne jest opłacenie pobrania, a później przechowywania. To wydatek ok. kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych (zależnie od banku i czasu przechowywania krwi).

Krew pępowinowa – do czego jest wykorzystywana?

Ta substancja to dobre źródło komórek macierzystych. Są one wykorzystywane w leczeniu różnych chorób, m.in. genetycznych, nowotworów czy autoimmunologicznych. Wielu zwolenników bankowania krwi pępowinowej uważa, że w przyszłości jej wykorzystanie będzie dużo szersze, ponieważ medycyna idzie do przodu.

Zastanawiasz się, czy bankować krew pępowinową, by wykorzystać ją potem przy ewentualnym zachorowaniu dziecka? Pamiętaj, że wiele chorób i problemów zdrowotnych ma podłoże genetyczne, więc podanie chorej osobie jej własnych komórek macierzystych może okazać się bezcelowe.

Krew pępowinowa – alternatywa

Jeśli chcesz bankować krew pępowinową, żeby móc wykorzystać ją w przyszłości u swojego dziecka, już wiesz, że to prawdopodobnie wcale nie będzie skuteczne. Zamiast narażać się na wysokie koszty, możesz zdecydować się na badanie genetyczne, dzięki któremu zbadasz dziecko pod kątem 87 różnych chorób wrodzonych. Chodzi o test NOVA, którego czułość to ponad 99,99%. Analizuje on ponad 12 tysięcy zmian w genach.

Wiele z tych chorób i mutacji może być dla zdrowia dziecka niebezpiecznych, niosąc nawet zagrożenie życia. Szybkie ich wykrycie to szansa, by zadbać o swoją pociechę od dnia narodzin i by zapewnić dziecku lepszą przyszłość.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA