Kalendarz ciąży - dowiedz się co najczęściej zawiera
 

Kalendarz ciąży – co najczęściej zawiera?

kalendarz ciąży

Ciąża kobiety książkowo trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. To właśnie szczegółowy opis tego czasu często można znaleźć w kalendarzach ciąży. Taki kalendarz ciąży najczęściej podzielony jest na tygodnie – każdy z nich zwykle opisuje, jak zmienia się dziecko, co dzieje się z kobiecym organizmem i jakie badania należy w danym okresie wykonać.

Kalendarz ciąży – ile trwa ten szczególny okres?

Kobieca ciąża trwa 9 miesięcy kalendarzowych i 10 miesięcy księżycowych. Miesiąc kalendarzowy to okres trwający 28 dni, w sumie to więc 280 dni i 40 tygodni. Czas ten podzielony jest dodatkowo na trzy trymestry (ok. 12-14 tygodni każdy).

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że czas trwania ciąży nie jest wcale liczony od momentu poczęcia. Dlaczego? Tak naprawdę ustalenie tej daty nie jest możliwe w pewny sposób, m.in. dlatego, że plemniki żyją stosunkowo długo. Czas trwania ciąży liczy się zatem od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Kalendarz ciąży – co dzieje się w organizmie mamy i malucha?

Kalendarze ciąży najczęściej podzielone są na tygodnie – w każdym z nich opisywane są zmiany, jakie zachodzą w organizmie mamy i dziecka. W pierwszym trymestrze (czyli tygodnie od 1 do 12 tygodnia ciąży) mają miejsce tzw. „burza hormonów” i ogromne zmiany. U wielu kobiet w tym okresie występują nieprzyjemne objawy, m.in. senność, mdłości, osłabienie, bóle piersi czy wzmożenie lub brak apetytu. Dziecko zmienia się natomiast z malutkiej komórki do takiego etapu, w którym zaczynają wykształcać się organy wewnętrzne.

Drugi trymestr ciąży (czyli czas od 13 do 26 tygodnia ciąży) jest najczęściej spokojniejszym okresem, kiedy wyczuwalne stają się pierwsze ruchy intensywnie rozwijającego się maluszka. W trzecim trymestrze (27-40. tydzień ciąży) brzuch staje się naprawdę duży i widoczny, ponieważ dziecko jeszcze mocniej się rozwija i rośnie. Od 38. tygodnia ciąży można spodziewać się porodu.

Kalendarz ciąży – zawiera także ważne badania

Chyba każdy kalendarz ciąży zawiera również badania, które kobieta powinna wykonać w tym szczególnym okresie swojego życia. Różnego rodzaju badań do realizacji jest naprawdę bardzo dużo. I dobrze – dzięki nim na bieżąco można kontrolować stan zdrowia matki i dziecka i w razie czego reagować. Jakie badania są realizowane w ciąży? To m.in. morfologia, badania moczu, pomiar ciśnienia, USG, określenie grupy krwi czy badania prenatalne (np. test PAPP-A czy SANCO albo NIFTY).

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA