Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo?

jak dlugo wazne sa probki do tetsu na ojcostwo

Chcąc wykonać test na ojcostwo, możesz przekazać dowolny materiał z twoim DNA. Do zbadania ojcostwa możesz wykorzystać wymazy z policzka pobrane na wymazówki z wykorzystaniem specjalnego zestawu czy też przy użyciu zwykłych patyczków kosmetycznych. Możesz przekazać także próbki dyskretne – np. włosy z cebulkami, smoczki czy maszynki do golenia. W twojej głowie może jednak pojawić się pytanie, czy próbka może ulec zniszczeniu? Czy może przestać być ważna? Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo?

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo?

⏩ Próbki, które przekazujesz do badania na ojcostwo, nie mają terminu przydatności. Laboratorium z doświadczeniem może zbadać próbki, które mają nawet kilkadziesiąt lat. Trzeba jednak pamiętać, że taka próbka musi być odpowiednio zachowana, a DNA nie może być zdegradowane.

Degradacji DNA można częściowo zapobiec, jeśli próbka zostanie odpowiednio zabezpieczona, a następnie przechowywana. Należy jednak pamiętać, że DNA jest materiałem biologicznym i nikt nie może dać całkowitej gwarancji, że dana próbka będzie odpowiednia do przeprowadzenia testu genetycznego.

✅ Decydując się na badanie DNA, warto więc wybrać takie, które oferuje gwarancję na próbki. Ta pozwoli wysłać kolejne bezpłatnie, jeśli pierwsza nie była odpowiednia.

Zaleca się również, by pobrane próbki wysłać od 3 do 5 dni do laboratorium po ich pobraniu. Jeśli taka możliwość nie istnieje, nie należy się martwić. Przechowywanie i transport nie wpłyną na nie negatywnie, o ile sposób przechowywania jest odpowiedni.

Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo?

Jeśli chcesz wykonać test na ojcostwo, masz wiele możliwych próbek, które możesz przekazać do laboratorium, na przykład:

  • wymaz z policzka
  • gryzak
  • włosy z cebulkami (minimum 5 sztuk)
  • maszynki do golenia
  • szczoteczkę do zębów
  • butelkę
  • patyczek po lodzie/lizaku
  • kubek/szklankę

Poczytaj też: Czym są mikroślady?

Jak przechowywać próbki do testu na ojcostwo?

By próbki były odpowiednio zachowane, należy przechowywać je w odpowiednich warunkach. Powinny być umieszczone w temperaturze pokojowej, najlepiej w zaciemnionym miejscu. Nie należy jednak wykorzystywać w tym celu z lodówek i zamrażarek czy innych miejsc, w których jest wilgotno. Sposób pakowania próbki zależy także od jej rodzaju:

✅ Próbki dyskretne powinny być spakowane osobno do papierowych kopert, które zostaną opisane danymi osoby poddawanej badaniu. Wykorzystać można również kartony, zwłaszcza dla próbek, które mogłyby się stłuc. Bardzo istotne jest, by unikać plastikowych lub foliowych woreczków. Te mogą sprawić, że próbka spleśnieje.

✅ Wymazy z policzka, które pobrane zostały za pomocą zestawu, należy schować do papierka i kartonika, z których zostały wyjęte, a ten opisać danymi badanej osoby. Jeśli do pobrania wymazu wykorzystano patyczek kosmetyczny, należy spakować go jak próbkę dyskretną.

To może Cię zainteresować: Czy próbki do testu na ojcostwo trzeba trzymać w lodówce?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA