Twoja partnerka właśnie spodziewa się dziecka? To będzie dla Was szczególny czas, okres zmian, wyzwań, nowych emocji i uczuć. Jako mężczyzna musisz stanąć na wysokości zadania i dowiedzieć się o ciąży jak najwięcej. Jak zatem wygląda ciąża tydzień po tygodniu, ile trwa i co warto wiedzieć na początek?
Ciąża tydzień po tygodniu – ile trwa ten szczególny okres?
Kobieca ciąża to 9 miesięcy kalendarzowych oraz 10 miesięcy księżycowych. Czym jest ten zagadkowo brzmiący miesiąc księżycowy? To okres, który trwa 280 dni. Książkowa ciąża trwa zatem 280 dni, a więc i 40 tygodni. Czas ten podzielony jest na 3 trymestry po ok. 12-14 tygodni.
Czas trwania ciąży jest liczony od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daty poczęcia nie da się bowiem ustalić w sposób pewny, m.in. ze względu na stosunkowo długą żywotność plemników.
Ciąża tydzień po tygodniu – co dzieje się w organizmie mamy i malucha?
Pierwszy trymestr ciąży (1.-12. tydzień) jest okresem największej „burzy hormonów”. Organizm kobiety dotyka wiele zmian, co wywołuje często m.in. mdłości, senność, osłabienie, wzmożenie apetytu, bóle piersi i wiele innych objawów. Są one bardzo różnorodne i nie zawsze obecne – niektóre przyszłe mamy czują się idealnie, inne najchętniej spędziłyby cały trymestr w łóżku. Maluszek przechodzi natomiast zmiany z małej komórki do etapu, w którym tworzą się narządy wewnętrzne.
W drugim trymestrze ciąży (13.-26. tydzień) przyszłe mamy zwykle czują się lepiej i spokojniej. Wyczuwają pierwsze ruchy dziecka, które intensywnie się w tym okresie rozwija.
Trzeci trymestr ciąży (27.-40. tydzień) to natomiast czas, kiedy coraz mocniej odczuwalne są skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa), brzuch staje się naprawdę duży, a dziecko jeszcze mocniej rozwinięte. Już od 38. tygodnia maluch może przyjść na świat.
Ciąża tydzień po tygodniu – ważne badania
W ciąży kobieta będzie wykonywała szereg różnych badań, dzięki którym będzie można na bieżąco kontrolować stan zdrowia jej oraz Waszego dziecka. W każdym trymestrze jest ich całkiem sporo: niektóre wykonuje się raz na całą ciążę (np. określenie grupy krwi), inne nawet co miesiąc (np. pomiar ciśnienia czy wagi ciała).