Badanie ojcostwa – czy wynik prywatnego testu nadaje się do sądu?
 

Badanie ojcostwa – czy wynik prywatnego testu nadaje się do sądu?

Badanie ojcostwa

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że badanie ojcostwa do celów prywatnych (a właściwie jego wynik) również może być wykorzystane w sądzie. Najczęściej jest to dowód wstępny, ale zdarza się, że i rozstrzygający. Co ważne – zarówno test sądowy, jak i prywatny gwarantują identyczny, równie pewny, wynik.

Badanie ojcostwa prywatne i sądowe – czym się różnią?

Prywatny test na ojcostwo najczęściej wykorzystuje się dla własnej wiedzy – może być wykonany na podstawie każdej próbki, które można pobrać również w domu. Co ważne, wystarczy w nim udział ojca i dziecka. Badanie ojcostwa do celów sądowych wykonywane jest natomiast w specjalnej procedurze (m.in. pobranie próbek w placówce) i z udziałem matki.

Badanie ojcostwa – prywatne jest tak samo pewne jak sądowe

Laboratorium, które wykonuje badanie na ojcostwo, nie rozdziela badań na sądowe i prywatne. Wszystkie wykonuje w ten sam sposób – na tych samych odczynnikach, przez tych samych laborantów. Jeśli wybierasz doświadczone i certyfikowane laboratorium, możesz mieć pewność, że wynik zawsze będzie pewny.

A co więcej – analizowane w teście na ojcostwo fragmenty DNA są niezmienne i nie ma znaczenia, jaką próbkę wykorzystasz.

Badanie ojcostwa – wynik prywatnego testu możesz wykorzystać w sądzie

Głównie w sprawach o ustalenie czy zaprzeczenie ojcostwa. Najczęściej to dowód wstępny – dzięki niemu często może rozpocząć się postępowanie. W niektórych sytuacjach (gdy obie strony się zgadzają i gdy sąd nie potrzebuje badania sądowego) na jego podstawie wydaje się wyrok.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA