Badanie na celiakię - rozpocznij od genetyki. Sprawdź czemu
 

Badanie na celiakię – rozpocznij od genetyki

badanie na celiakie

Badanie na celiakię przysparza wielu zmartwień nie tylko lekarzom ale też pacjentom. Ponieważ na rynku usług medycznych dostępnych jest kilka możliwości pacjent często czuje się zagubiony i nie wie, jakie badanie wybrać. Które badanie na celiakię jest więc najlepsze?

Badanie na celiakię – rozpocznij od genetyki

Pierwsze badanie na celiakię, jakie warto wykonać przy podejrzeniu celiakii to test genetyczny. Jego zadaniem jest określenie, czy pacjent ma predyspozycję do zachorowania na celiakię. Jeśli test genetyczny wskaże, że pacjent ma typowy układ genów dla celiakii tzn. HLA DQ2.2, HLA DQ2.5 lub HLA DQ8 to znaczy, że powinien on wykonać dodatkowe badania, aby sprawdzić, czy choroba jest aktywna.

Warto podkreślić przy tym, że test genetyczny to jedyne badanie na celiakię, które pozwala wykluczyć tę chorobę praktycznie w 100% nie tylko teraz ale również w przyszłości. Powinni po niego sięgnąć wszyscy pacjenci, których krewni chorują na celiakię oraz osoby z grupy ryzyka np. te, które chorują już na jedną z chorób autoimmunologicznych takich jak chociażby popularna ostatnio choroba Hashimoto.

Ponieważ test genetyczny jest badaniem, które można wykonać prywatnie i bez skierowania jest idealny także dla wszystkich tych, którzy chcieliby się profilaktycznie przebadać w kierunku choroby trzewnej. Wykonuje się go raz na całe życie – jego wynik jest zawsze aktualny zatem często pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Przeciwciała – kolejne ważne badanie na celiakię

Jeśli test genetyczny wykaże, że masz geny odpowiedzialne za celiakię kolejnym krokiem jest wykonanie badania przeciwciał.
Badanie na celiakię obejmuje następujące przeciwciała:

  • przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG),
  • przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA),
  • przeciwko deamidowanej gliadynie (potocznie: „nowej gliadynie” DGP lub GAF)

Przeciwciała te są charakterystyczne dla celiakii. Ich występowanie praktycznie jednoznacznie wskazuje na chorobę trzewną. Jeśli jednak pacjent nie ma przeciwciał, to nie oznacza, że jest zdrowy. Należy pamiętać, że część chorych na celiakię w ogóle nie wytwarza przeciwciał. W takiej sytuacji pomocna jest biopsja jelita i ocena kosmków jelitowych. To badanie na celiakię pomaga też w ocenie stopnia zaawansowania choroby.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA